Hej Har nyligen köp en iPhone X som jag ska få någon gång under nästa vecka. Men undrar vilket är det bästa sättet att ställa in den när man får den ? Som en ny iPhone ? Eller från en iCloud säkerhetskopia från en iPhone 7 Plus ? Har en Apple Watch S3 kopplat till min 7 Plus. Skulle jag förlora målen jag gjort med den är det inte hela värden Så vilket sätt tycker ni är bästa att ställa in en ny iPhone X ?
Jag brukar alltid ställa in den som ny. Vet egentligen inte varför. På nåt sätt känns det som att det kan följa med nån skräp fil när man återskapar en gammal kopia. Det går ju faktiskt ganska fort att ställa in den som ny. Samtidigt lär man ju känna den nya telefonen med allt fixande. En iPhone x är ju faktiskt ny på många sätt och kräver ett lite annorlunda handhavande.
Förr när jag hade all tid i världen så gjort jag alltid ren installation. Nu kör jag alltid backup. Kan faktiskt inte påstå att jag märkt någon skillnad. Men en ren borde alltid vara bäst trots allt
Tjena! Jag har köpt en iPhone X och älskar verkligen att köra naket utan skal. Med det medför ju risker. Är det värt att köpa till AppleCare+ eller funkar det lika bra med drulle via hemförsäkring för att få den lagad om väl olyckan är framme?
Förklara gärna [emoji4] väger AppleCare upp kostnaden mot den försäkring jag redan har med samma självrisk?
Har erfaranhet av att försäkringsbolag krånglar som fan. Min polare har Apple Care. Han hade sönder sin 7 Plus, rejält, och han fick en ny telefon.
Okej, nu har jag ju iof bra hemförsäkring men man blir ju lite nojjig med tanke på den sjuuuuka kostnaden att reparera baksidan på 8/8plus/X om man spräcker den
Det där gäller tydligen inte längre det var något gammalt som jag hittade på en Googling och någon som snackade om Apple Care och deras vilkor men jag såg nu att det var över 10 år sen de diskuterade.
Jag hade kört Apple Care. Kommer inte köra naket dock. Valet beror på vad du har för försäkringsbolag. Men oftast är självrisk på Drulle 1500 kronor. Sedan så brukar de vara glada i att ta åldersavdrag på det. Det kan bli så illa som i exemplet nedan: Så kostar till exempel en skärm 4000 att laga (jag bara hittar på, har ingen aning) så får du betala 1500 minst. Låt oss säga att de drar av 40 % för att telefonen är 1,5 år gammal, då får du 2400 i ersättning av bolaget, minus 1500 kronor. Sen får du hosta upp med mellanskillnaden för att reparera. Vissa bolag tar reparationskostnaden utan åldersavdrag upp till en viss ålder på telefonen. och då får du 4000 minus 1500 (inte i handen så klart, men du kan få din telefon lagad) Apple Care har någon viss självrisk och du kan använda DN 2 gånger inom garantitiden.