Det står bara att det kan innefatta krig, men som jag förstår det skall det förhindra leverantören från att fullfölja sina förpliktelser också.
Enbart höga priser hör inte dit tror jag, utan det är väl mer om låt säga ett bolag är beläget i ett krigsdrabbat land, och ledningar eller annan infrastruktur far i luften, varvid det blir praktiskt omöjligt att uppfylla avtalet, eller mer åt det hållet i alla fall.
För svenska bolags del har det ju inte fått några sådana konsekvenser, att det drabbat produktion eller överföring, utan det handlar väl mer om hög efterfrågan som pressat upp priserna? I större utsträckning än så vet jag inte om de påverkats?
Då blir det kanske svårt att hänvisa till force majeure tänker man, när det är en mer indirekt konsekvens snarare än en direkt, men det finns säkert tolkningsutrymme, så om det bara finns en liten chans lär det prövas med tanke på pengarna det handlar om, eller i vissa fall bolagens överlevnad.
Last edited: 7 september 2022