Fan va nice! Äntligen en uppdatering som inte hänger sig då man söker uppgradering till mobilen! Mao, inga MCS.thunder.update-problem! Jag backade till Kies_1.5.1.10074_45 och sökte uppdatering... Tänkte att det kanske minimerade att den skulle hänga sig vid extrahering/installering.. Sitter nu med 1.5.3.10093.82!
Startade om datorn och försökte igen och bam så satt den! Vågar man hoppas på en två tvåa strax då kanske??
Kan man inte merga denna topic till en existerande tråd som heter Kies. https://swedroid.se/forum/showthread.php?t=16042 Länk Edit.
Och efter att ha hamrat på om Kies-omstarter 6-7 gånger så plötsligt dök det upp en uppdatering från .80 till .82. Tänka sig... :-) Nu håller jag tummarna för att Froyo släpps i morgon. Eller blir det i natt? Vilken tidszon gäller? GMT?
På min dator. Tankade hem den från samsungs sida för en tid sen =/ Jag har funnit det nyttigt att ha lite olika versioner på datorn då det strulat så mycket med uppdateringarna. Edit: Den äldre versionen alltså.. Den nya kom ju via Kies
Den nyaste Kies finns att ladda hem på samsungs sida nu. Man behöver alltså inte ladda hem via Kies. Den nyaste är buggfri vad jag kan se. Jag hade problem med MCS.thunder.update i de tidigare versionerna och det är då borta.
Så att ansluta och föra över filer funkar fin fint nu eller? Har haft problem med alla versioner att hela skiten låser sig och att jag måste rycka batteriet på telefonen för att ens få den att gå igång igen..
Njaa.. Sånna problem har jag inte haft. Men de verkar ju ha fixat buggar i nyaste iaf, så varför inte testa? Det kostar ju inget!
Hoppas jag får det att installeras.. Fick fatal error igår och nu idag när jag backade till en tidigare version fick jag ett annat error.. Tar nu hem senaste verren direkt så får vi se.. EDIT: Ah najs, verkar som att mina fatal errors försvann, skönt
2 månader kanske? Har haft strul med att ansluta telefonen sen jag fick den, funkar bra om man kör med den som extern hdd, dock måste man leka med den medans så den inte går till standby för då dör filöverföringen
Trist. För mig har det funkat hela tiden... sen jag lärde mig att koppla in telefonen då den var på home-sidan.