Okej, då tänkte jag hjälpa till att reda ut lite åt er här eftersom att jag har kört 2.1 i några dagar:
*Den fungerar på svenska huawei u8220.
*Vibrator fungerar på den svenska versionen också.
*Svenskt språk medföljer, men vissa strängar saknas och de som är översatta är oftast sämre än de som finns med i den översatta versionen av 1.5 som vi har.
I övrigt så fungerar romen hyfsat, som ni kan läsa om på modaco. Lite force closes här och där, slumpmässiga reboots osv.
Det mesta kan åtgärdas genom att byta ut hemskärmsprogrammet mot zeam, avinstallera standardhemskärmprogrammet och lite annat skräp som man inte använder, samt att installera autokiller och konfigurera den någonstans mellan "moderate" och "aggressive".
Vill ni dock ha en stabil rom och kunna lita på telefonen i alla lägen bör ni nog hålla er borta, men att testa skadar ju aldrig, se bara till att följa de instruktioner som finns tillgängliga

Click to expand...