Det är också lätt att man läser in en negativ ton i text som om en trotsig tonåring skrikit den din i ditt öra. Fast texten är menad i en hövlig samtalston där man bara är oense om funktionen och vad som faktiskt går att göra med en pryl. Det är ju skönt att någon mer tolkade det som mig trodde jag fått en stroke.
Sitter på en Samsung-tv och behöver en android-box. Vill främst spela appar från Google play. Är det något jag behöver tänka på eller räcker det bra med en mi box? Handkontroll tex?
Hej Det låter bra, har du varit i kontakt med Telenor och fått detta besked av dem? Det vore så bra att ha det i boxen så man slippet casta. Får boxen idag.
Stämmer, jag har haft kontakt med dem om det (inte deras kundtjänst). De kan dock inte säga exakt när den dyker upp.
Toppen! Jag trodde att man kunde installera alla appar som finns på Play butik för Android. Jag har nämligen Telenor Stream på mobilen och det fungerar ju riktigt bra. Men är det inte Android i boxen?
Jag har försökt förmedla att det inte är exakt samma utbud till android tv. Telenor stream kommer ju fungera att casta tills dess att appen dyker upp men det kan ju ta väldigt lång tid.
"Android tv" är ett eget os och inte alls samma sak som vanlig Android i smartphone. Förvirrande men i praktiken byter det väl namn till Google tv hos de flesta tillverkare successivt.
Nu har jag boxen men den byter språk till japanska tror jag... Trots att jag markerar svenska i inställningar... ?
Hur ser det ut för MI boxen fungerar den som den ska eller? Sitter nämligen på en Asus Nexus Player (android 8.0) men en del appar stöds inte som Comhem play ... Nexus Player | Home Entertainment | ASUS USA
Comhem play finns inte till Android TV än så vitt jag vet, så det skulle inte hjälpa att köpa något annat. På gång dock, men vem vet vad det kommer vara för krav på den.
Ok, behåller Asus playern då jag tror men bara tror att den matchar MI boxen hårdvarumässigt förutom att MI boxen har 2GB ram mot Asus boxens 1GB ram. Tack för svaret!
Har kört min mi box 4s nu 2 dagar. Tycker den fungerar utmärkt på min 1080p tv. Gillar fjärrkontrollen, tror jag föredrar denna framför nya shield fjärren. Och är ändå rätt bra flyt i gränssnittet med tanke på cpun. Wifi modemet verkar vara bra.. Strömmar bra till mitt sovrum med stängd dörr. Helt klart prisvärd, och finns inte så jätte mkt annat att välja på... Finns en brist på liknande produkter från de större tillverkarna...
Har du testat att koppla upp blåtandshörlurar till den? Jag har en äldre version av Mi Box och den strular konstant med bluetooth. Ofta fungerar det att para ihop ett tillbehör men den lyckas sedan inte koppla upp sig som den ska och man behöver ofta ta bort tillbehöret och lägga till det igen. Väldigt irriterande. När jag googlade tidigare visade det sig att andra haft samma problem den enheten. Har funderat på att skaffa 4s då den är några generationer nyare och kanske fungerar bättre.
Hej! Har en TV från Digihome, kör sedan MiBox S 4k och Net IPTV, köpt kanaler via Nordisk IPTV. Det laggar hur mkt som helst på vissa kanaler, t.ex om man ska se en hockeymatch på CMore, eller en serie för den delen. Har i omgångar pratat med kundtjänsten på Nordisk IPTV som hävdar att det inte är boxen som strular, vilket jag trodde. De trodde det kunde bero på tvn.. Det går ju inte att dra någon internet-sladd direkt till MiBoxen. Internetuppkopplingen är bra, men jag vet fortfarande inte varför det strular så mycket..
Det beror med 99% säkerhet på en dålig IPTV tjänst. När exempelvis hockeymatcher spelas på Cmore blir det överbelastat och hackar eftersom alla vill titta samtidigt. Mest som info - IPTV-tjänsten är antagligen inte laglig. IPTV som inte kommer från stora leverantörer (Telia, ComHem mfl) befinner sig i en laglig gråzon.
Om du skaffar en adapter USB till nätverk så kan du koppla in en nätverkskabel, jag har min Box kopplad så och det funkar. Hur vet du förresten att internetuppkopplingen är bra? Har du testat hastigheten?
Tack för tipset! ang. Internetuppkopplingen så bad kundtjänst mig att kolla dels direkt via dator och sedan samma sak via tvn, och där var uppkopplingen inte alls på samma nivå som i datorn.. Därav anledningen att de trodde det kunde bero på tvn.
Någon som har en aning om när vi får se nya google tv GUI på mi boxen ? Och...finns det någon som flashar dessa boxar ? finns det något community för det ? Hur som helst... hårdvaran... flyter på rätt bra.. även om animationerna känns lite "hackiga" så är det inte mkt fördröjning i det man gör.. med tanke på priset är jag ändå väldigt nöjd. Men GUIet börjar kännas lite outdated.