Nej, majoriten av programmen kommer nog
fungera.
Skillnaden är att 400x800 är en "inbyggd upplösning" i Android, medan qHD är det inte. När man programmerar appar så anpassar man grafiken (bitmappar) för tre st "upplösningsklasser" (DPI-klasser):
LDPI = 120dpi
MDPI = 160dpi
HDPI = 240dpi
Grafiken för HDPI är generellt anpassad för upplösningen 400x800. Atrix har en
dpi på 275. Så det betyder att Atrix kommer att behöva uppskala grafik ganska mycket från HDPI-klassen. Det betyder att många appar inte kommer vara lika "knivskarpa" ("pixelmappade") jämfört med de som ligger nära 240dpi. Tex. Desire och Google Nexus har en DPI på 241, Optimus 2x har 233. Men observera att vektorgrafik inte påverkas av detta (som tex menyer etc).
När 400x800 var helt nytt, dvs när Google nexus kom, så var det rätt många appar som såg uppskalade ut. Jag vet för jag köpte själv Nexus one när den kom ut.
I Android 2.3 finns dock ytterliggare en en DPI klass på 320 dpi (xdpi) men denna är först och främst tänkt för tablets och Atrix ligger tyvärr för långt ifrån den också.
En annan sak som jag har lagt märkte till är att Motorola Atrix har ett större avstånd från kanten och till ikonerna på homescreen och i appdrawern (dvs en större border).
Kolla här tex:
http://www.youtube.com/watch?v=I7cf6PbRHls
Varför? Kanske för minska ytan som ikonerna visas på och på så sätt få ner dpin så att ikoner och widgets inte ska se uppskalade ut?
Dock så är en stor fördel med qHD-upplösningen är att den är i 16:9 proportion. Detta gör att HD-filmer blir lätta att konvertera, utan att man behöver ändra på proportioner eller beskära bilden.
Källa:
http://developer.android.com/guide/practices/screens_support.htmlClick to expand...