Jaså? Har själv en Pixel 8 Pro och vill främst byta till Oneplus för att jag hoppas på att den är mer smooth än Pixeln. Har själv läst att animationer ska vara bättre och att mobilen ska ha färre "micro freezes". Men det kanske inte är så? Har också hört att Xiaomi också ska vara mer smooth än Pixel "stock" android.
OnePlus 11 var väldigt smooth. Tyckte nog att flytet var bättre på den än Pixel 7 Pro. Men flyt kan upplevas på olika sätt och det är möjligt att vissa har motsatt upplevelse. Dock brukar GSMarena hävda att flaggskeppen från Xiaomi och OnePlus är bäst när det gäller flyt i gränssnittet och snygga animationer.
Tänker nog främst på detta, när man hoppar mellan appar. Verkar främst drabba Chrome: https://www.reddit.com/r/OnePlus12/s/lQ956UWXPf Fast det kanske inte är något man märker av så mycket i det normala användandet. Fast när man nu vet om det..
Bytte från P8P till Oneplus 12. Oneplus 12 flyter på mycket bättre än P8P och har många funktioner som är bättre i dagligt användande t.ex. Supervooc 100W, double tap to sleep, flytande fönster, bättre batteritid, ljusstarkare skärm, jag föredrar kameran i oneplus 12 men det är nog mer en smaksak, inga Bluetooth buggar som P8P har m.m. Listan kan göras lång, Pixel är faktiskt ingen bra telefon alls i jämförelse. Jag ville att pixeln skulle vara bra men det är inte ens värt att jämföra med en oneplus
Oneplus 12 är ljusår före pixel 8 Pro på alla punkter utom AI men snart så. Oneplus 12 är även 100% smooth helt utan microlagg osv. På P8P var det microlagg och många andra anledningar till att jag bytte till oneplus.
Ja det är enbart vissa Google appar och chromium baserade appar som det är problem med, fixas snart förhoppningsvis. Nästan så man misstänker att Google gjort det med flit så att man ska tycka att pixel flyter bättre eller så man ska välja deras högra hand - Samsung
Latercase är extremt slimmat och alltid ett säkert kort, annars är oneplus officiella aramid skal väldigt slimmat också
Intressant! OP 12 är verkligen mest prisvärda importtelefonen givet att man får global mjukvara och fullt bandstöd. 7K för instegsmodellen från en pålitlig kinabutik (tradingshenzhen) är i princip oslagbart.
Håll ut till Android 15 om du orkar eller testa betan först innan du köper nytt. Flytet är markant förbättrat.
kör redan betan men tycker fortfarande det är lite lagg. det tar typ 0.5 sekunder innan en något händer när man öppnar en app. tror det har något att göra med hur Android hanterar inaktiva appar. Tror andra har märkt likande: https://www.reddit.com/r/GooglePixel/comments/17dqh1s/_/
händer på 15 också men inte hela tiden. kanske 1% av gångerna man öppnar en app. Har märkt att amazon och instagram är två som brukar ha problem.
Nice, beställde precis den. Så var lite orolig att den skulle ha märkbart sämre flyt än 16 gb. Valde den då jag inte har något behov av mer än 256 gb lagring.
Näe, men jag tycker min nuvarande 8T kan lagga till ganska ofta. Framförallt när jag växlar mellan olika flikar i Chrome. Den har ju dock endast 8 gb ram. Sen är det möjligt att det har mer med Chrome att göra, än telefonen.
Det tror jag nog beror på Chrome eller något tjall med mjukvaran generellt. Tror inte 8GB är flaskhalsen där.
Är otroligt nöjd med min 1P12, framförallt batteritiden är brutalt bra och då laddar jag enbart till 80%, vid 100% så håller det 2 dagar nästan.