Svar ja, hade lite problem med kontakter i början (när dem skulle autosynca från 10 år gamla konton), kontakter krashade ofta och alla kontater försvann osv. Men det verkar ha löst sig nu utan att jag gjort nåt spec... vad jag vet iaf. Nu fungerar den klockrent
Har jämfört ASUS usb sladd med en till Iphone och en till Samsung och sist men inte minst en Sony. Och till min förvåning var alla nästan lika långa!!! Kan det vara möjligt eller har jag gjort något fel i mitt lilla test!!! Jag har min ASUS usb sladd i datorn jämt så jag laddar med en vanlig usb vid mitt sängbord, och dröm om min förvåning!! varje morgon när jag vaknar sitter sladden i!!! Den e så jävla bra den här luren!!
Det var väl trevligt för dig! Sladdarna verkar faktiskt ha blivit avsevärt kortare med åren... min sladd till HTC Hero var lång. Min sladd till N1 var lång, men min sladd till GNex var kortikortkort och nu även denna. Men jag håller med om att det är en bra lur!
Roota.. Här finns s en guide men vet inte om man vågar testa än http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2030716 Skickat från min PadFone 2 via Tapatalk 2
Jag har inga problem med kontakter. Förmodligen på grund av att jag bara använder googles kontakter. Jag är mycket nöjd med köpet.
Denna finns tydligen, http://www.asus.com/Tablet_Mobile/PadFone_2_Car_Charger_Kit/ Inte ens ASUS sverige kände till den, vilket är lite konstigt.
Den här finns också. http://www.asus.com/Tablet_Mobile/PadFone_2_Bottom_Flip_Cover Sent from my PadFone 2 using Tapatalk 2
Flip covern hittade jag på Ebay. Någon annanstans har jag inte sett den. Bilhållaren som jag mest behöver hittar jag inte ens på ebay.
Jag har ett svart flipp cover men det är nog en kopia. Hur som helst så funkar det kanon. Lätt sätta i och ta ur mobilen + att den ligger säkrare i handen med den lite klibbigare ytan. Enda nackdelen är väl att det ser lite trist ut men det köper jag för att slippa sprucken skärm Skickat från min PadFone 2 via Tapatalk 2
Asus sa på Facebook att de kommer dyka upp inom kort på deras shop. Helt ärligt så måste jag verkligen basha lite på Asus, dels för att det fortfarande är kass tillgång på telefonen, och den finns inte ens i USA än, och för att tillbehören är obefintliga för tillfället.
Min SGS II tar slut vid 19-20 på kvällen då har jag typ pratat i max 2 timmar och sen kollat fb någon gång... Jag kommer ha telefonen till normal användning under dagarna Inte spela utan mest surfa sporadiskt använda navigering mm vill inte att den dör vid 20.00 och man inte har kraft kvar att ringa t.ex. taxi
Fick äntligen hämta ut min PF2a idag. Det är nästan värt att fira. Beställde en PF1a 2-i-1 + tangentbord i juli, skickade in tableten omgående då den hade en allvarlig skrämdefekt. Skickade kort därefter in även själva telefonen då jag upptäckte att samtalshögtalaren var defekt den också (hade bara använt stylus-headsettet innan). Veckorna gick och i november var telefonen fortfarande inte reparerad. Ringde Webhallen, fick veta att det var brist på komponenten som behövde bytas och att det troligtvis skulle dröja länge... Fick dock veta att jag kunde få byta ut den mot en Padfone 2, mot mellanskillnaden. Ja det ville jag. "Den borde komma vid månadsskiftet [nov/dec]". Jo jävlar (dock inte Webhallens fel såklart). Men nu sitter jag här med den. Har testat/stresstestat den på alla möjliga sätt och det verkar vara ett bra exemplar på alla sätt än så länge. Så sjukt nöjd med den och trots allt elände så har den faktiskt varit värd väntan Edit: Den är inte felfri däremot. Det finns ett litet (ungefär som ett stylus-huvud) område som drar mot blått och som flammar till, som gamla datorskärmar gjorde när man tröck försiktigt på dem med ett finger, om man trycker i närheten med stylusen. I övrigt inga andra defekter so far.