Är otroligt nöjd med min lur kom från en p20pro och innan dess alltid flaggskeppen. Aldrig mer känner jag nu. Den har precis allt jag behöver och Superchargern är ju faktiskt! Nu till mitt problem. Tyckte kameran var riktigt bra men senaste månaderna tycker jag att den misslyckas med autofokus ganska ofta. Detta gjorde den inte i början. Läst om gcam drog ner de från play men man kanske behöver nån speciell variant utanför Googleplay eller är det bara att tuta och köra "gcam" från playstore? Mvh
Du behöver en moddad variant. Såg att den fanns en tråd på XDA: Latest and best #gcam for our X2 Pro. | XDA Developers Forums (xda-developers.com)
Tack för länken drog ner senaste för att testa men krävs det moddad telefon med eller hur installerar jag filerna som ligger uppe på länken du gav mig? Behöver ja låsa upp något eller ladda ner någon speciell app? Som ja förstår det är det inställningarna till appen dom delar med sig av där. Mvh
Du behöver installera en apk-fil med själva appen. T.ex. denna: Urnyx05: GCam_7.3.018_Urnyx05-v2.5.apk Sedan kan du utöver det även installera en xml-fil som hör till den appen som innehåller färdiga inställningar för en specifik telefon. För appen ovan hittar du dem här: Config Files for Urnyx's GCam 7.3.x (celsoazevedo.com) Hur man importerar xml-filer kan du läsa om här: How to Load/Save XML Configs for Google Camera (celsoazevedo.com) Att installera en tillhörande XML-fil är dock inte strikt nödvändigt. Du bör kunna använda appen direkt ändå och fota med bra kvalitet.