Fråga: Releasedatum

Discussion in 'Galaxy Nexus - Allmänt' started by Bobby, Oct 25, 2011.

  1. mauswe

    mauswe Youth Droid Medlem

    Joined:
    Jan 29, 2010
    Messages:
    229
    Likes Received:
    2

    MINA ENHETER

    Har inte Google/Samsung haft problem med att släppa denna lur i USA också? Vet inte varför jag automatiskt tänker på Apple varje gång Google (och samsung i detta fall) gör något halvdant. När de gör ett släpp med för få enheter lyckas de få en positiv spin på att efterfrågan är högre än tillgången och på det sättet får fler intresserade. Dock är ju inte telefonen släppt här ännu vilket egentligen gör detta till äpplen och päron kanske.

    Dock är det tråkigt att det är leverantörerna som tvingas kommunicera med oss kunder, och det är inte lätt för dem då det troligen är Samsung som ändrar datum hela tiden.

    Bättre kommunikation från huvudleverantören tack!
     
  2. simonjoh

    simonjoh Youth Droid Medlem

    Joined:
    Oct 7, 2010
    Messages:
    124
    Likes Received:
    14

    MINA ENHETER

    Haha! :)

    On topic: Jag är grymt besviken på hela den här karusellen.. *går och gråter i ett hörn*
     
  3. Yoojimbo

    Yoojimbo Youth Droid Medlem

    Joined:
    Feb 21, 2010
    Messages:
    202
    Likes Received:
    37

    MINA ENHETER

    Vem får till telenor kungsgatan och fixar en lägesrapport idag? :)
     
  4. Sebastiank

    Sebastiank Adult Droid Medlem

    Joined:
    Jan 3, 2011
    Messages:
    895
    Likes Received:
    87

    MINA ENHETER

    Bra att du tog det på rätt sätt! :) Dock kan jag säga att det inte var emot dig jag riktade mig. Det är en sak att kolla varför datum skilljer sig mellan försäljare det tillför tråden något.
    Det är en annan sak att bli helt besviken/arga för leveransen ändrades. Det är en jäkla telefon vi snackar om. Den kommer vara rolig dom första 2h sen är den som vilken annan telefon som helst...
     
  5. Volatyle

    Volatyle Teen Droid Medlem

    Joined:
    Jan 14, 2010
    Messages:
    414
    Likes Received:
    88

    MINA ENHETER

    Jag kan hålla med dig om att det är ett stort fokus kring leveransdatum, och i vissa fall kan det gå till överdrift (framförallt förstår jag inte alla som spekulerar kring alla leveransdatum som slutleverantören har, när det är Samsung som egentligen sitter på det enda facit).

    Samtidigt måste jag nog ändå försvara detta lite. För det första är detta ett forum med genuint android-intresserade personer. Det är inte konstigt att folk är upptrissade över denna telefon, och i förlängningen också när den skall levereras.

    Till sist: Den här branschen går otroligt fort, och utveckligen ökar dessutom exponentiellt! Att en telefon som Nexusen, som kanske redan har hårdvara som inte riktigt "överträffar", dröjer 1-2 månader extra har av naturliga orsaker stor betydelse för människor som planerar sitt nästa köp av telefon. Runt hörnet (läs årskiftet) lurar en hel del lurar med ICS och fantastiskt hårdvara från flera tillverkare - och ha-begäret från Nexusen hos svenska potentiella köpare minskar garanterat för varje extra vecka och månad leveransen skjuts på.

    Reaktionerna här skulle jag vilja säga är ganska naturliga - således.

    Vol
     
  6. Snö

    Snö Teen Droid Medlem

    Joined:
    Nov 3, 2010
    Messages:
    495
    Likes Received:
    53

    MINA ENHETER

    Jag fick också mitt datum ändrat till 22/12.
    Hoppas fan det är nån som gjort något fel, har mailat dem och frågat.
     
  7. Iamfree

    Iamfree Adult Droid Medlem

    Joined:
    Aug 5, 2010
    Messages:
    973
    Likes Received:
    102
    Telefon:
    Google Nexus 5

    MINA ENHETER

    Telefon:
    Google Nexus 5
    ROM:
    Stock Lollipop
    Platta:
    Google Nexus 7
    ROM:
    Stock Lollipop
    Nu ska jag en gång för alla klargöra varför detta releasedatum är så viktigt. Över jul åker jag hem till min uppväxtstad där min appletokiga kompis bor. Om inte jag kommer att kunna flasha min Galaxy Nexus inför honom och överskölja honom med Androids förträfflighet så kommer jag istället att stå där med svansen mellan benen med min gamla Desire och skämmas. Jag kommer på riktigt att stå och gråta i ett hörn. Nexusen skall ligga i min hand allra senast 22 dec för 23 åker jag. :P
     
    puttehw likes this.
  8. JensNorberg

    JensNorberg Infant Droid Medlem

    Joined:
    Nov 29, 2011
    Messages:
    5
    Likes Received:
    0

    MINA ENHETER

    Svängde in på The Phone House i Östersund idag för att kolla om de visste något om när telefonen kommer att finns för försäljning.
    Fick som svar att telefonen håller på att skeppas ut till butikerna nu under veckan, och kommer att finnas till försäljning på måndag (5/12).

    Försäljaren verkade ha koll på läget, så nu är det bara att hålla tummarna!
     
  9. Hessi

    Hessi Senior Droid Medlem

    Joined:
    Jan 18, 2010
    Messages:
    1 189
    Likes Received:
    346

    MINA ENHETER

    Den här releasen påminner mig väldigt mycket om HTC Desire-releasen. :)
     
  10. henning

    henning Youth Droid Medlem

    Joined:
    Oct 1, 2009
    Messages:
    182
    Likes Received:
    7

    MINA ENHETER

    Det här blir bara rörigare och rörigare.
    Ingen verkar veta någonting. Då kommer Samsung och säger att de skeppas ut under v.48 (denna veckan). (Hoppet införlivas)

    Sedan meddelar Dustin att deras datum är uppskjutet till den 22a December.

    Dagen efter bekräftar butiker att telefonerna är på väg ut till butik och börjar säljas veckan efter.

    Vad fan är det här egentligen?
     
  11. DrLaban

    DrLaban Adult Droid Medlem

    Joined:
    Mar 14, 2010
    Messages:
    925
    Likes Received:
    94

    MINA ENHETER

    Tja, precis som det ska vara när hype är inblandat. (Och lite problem med telefonbuggar i releaseögonblicket) :P
     
    Last edited: Nov 29, 2011
  12. simonjoh

    simonjoh Youth Droid Medlem

    Joined:
    Oct 7, 2010
    Messages:
    124
    Likes Received:
    14

    MINA ENHETER

    Hype? Om det är meningen i dålig bemärkelse så kan jag hålla med. Detta liknar snarare ett fiasko av katastrofala proportioner.. ;)
     
  13. whiteman

    whiteman Teen Droid Medlem

    Joined:
    Oct 10, 2010
    Messages:
    401
    Likes Received:
    23

    MINA ENHETER

    jag var på expert i Östersund och han jag pratade med var helsäker på att den hette nexus Prime och hade ingen aning om när den kommer.. Suck..
    Känns inte som att man vill betala 6k för en telefon på ett ställe som är känd för dålig kundhantering
     
  14. Solander

    Solander Kid Droid Medlem

    Joined:
    Nov 28, 2011
    Messages:
    73
    Likes Received:
    5

    MINA ENHETER

    En anledning kan vara att 2 st svenska butik köper direkt ifrån Samsung medans de andra går via underleverantörer. Dessa två är Phone house och Elgiganten. Detta kan vara anledningen till att Phone house får sina mobiler tidigare än t.ex. Dustin.
     
  15. malajo

    malajo Senior Droid Medlem

    Joined:
    May 14, 2010
    Messages:
    1 708
    Likes Received:
    131

    MINA ENHETER

    En enkel lösning är väl att köpa den någon annanstans?
     
  16. beejizzle

    beejizzle Teen Droid Medlem

    Joined:
    Feb 10, 2010
    Messages:
    327
    Likes Received:
    33

    MINA ENHETER

    Jag ska in kl 14:00 idag så jag kan checka läget :-)
     
    Droid221 likes this.
  17. whiteman

    whiteman Teen Droid Medlem

    Joined:
    Oct 10, 2010
    Messages:
    401
    Likes Received:
    23

    MINA ENHETER

    bara för att få den tidigare ska tilläggas
     
  18. diezel

    diezel Youth Droid Medlem

    Joined:
    Nov 18, 2010
    Messages:
    191
    Likes Received:
    119

    MINA ENHETER

    Då borde detta påverka alla återförsäljare?

    Och vadå ett gäng? Detta är löjligt. Ska jag behöva sitta och vänta på skiten till Januari eller? Nej, då letar jag hellre på andra ställen, och dyker en upp så ryker bokningen hos Dustin.
     
  19. Gurk

    Gurk Youth Droid Medlem

    Joined:
    Apr 26, 2010
    Messages:
    177
    Likes Received:
    9

    MINA ENHETER

    Skönt ändå att få ett svar så man vet varför man sitter och väntar. Oavsett orsak.
     
  20. Hessi

    Hessi Senior Droid Medlem

    Joined:
    Jan 18, 2010
    Messages:
    1 189
    Likes Received:
    346

    MINA ENHETER

    Överväger fan att beställa en SGS II istället....
     
    simonjoh likes this.