Har haft den i lite mindre än en dag och är väldigt imponerad över dess snabbhet. Hade dock problem med att telefonen första gången efter flashningen startade om sig och man kom åter in i recovery menyn. Men en ny flashning på det löste problemet.
1.2.4 finns att tanka hem nu, men mms-problemet är ännu inte löst. Dock så hintar Behnam att det kommer att lösas i 1.2.5 . http://htcpedia.com/forum/showthread.php?t=2196
jag kör 3.1, och laddade inte något under dygnet igår, och den har varit igång två nätter. Använder overclock widget dock
Ska testa igen idag...igår lekte jag runt en hel del och testade olika program mm. kanske fungerar bättre idag vid normalt användande.
Har bara positivt att säga om denna, använder inte mms speciellt ofta så det är inget jag saknar. Riktigt snabb rom och allt flyter på bra. Jag behåller denna, den första 2.1-romen som jag har provat som får mig att lämna Modaco. Facebook synk fungerar nu också. Någon som vet om det finns någon wireless theter som fungerar till denna rom?
Med ver 1.2.4 får jag bara "bad" när jag försöker flasha, laddat ner 2 gånger. Ver 1.2.3 som jag tidigare körde funkar. EDIT md5 är korrekt.... Kod: plun@plun-laptop:~/Downloads$ md5sum BeHero_v1.2.4-signed.zip 52a7550eb95777a960df2e1c29f3db2e BeHero_v1.2.4-signed.zip
lite offtopic, men vad är wireless theter? Det har inte riktigt kopplat för mig än.. Edit. googlade det, så nu vet jag
Konstigt, fungerade hur bra som helst för mig. Dock så gick jag från 1.2.1 till 1.2.4. Ingen wipe behövdes heller.
Jo... felet visade sig och det var mitt SD-kort som rasat ihop... Omformaterat och nu funkar det. Testing...
Nej, funkar inte i 1.2.4 som finns nu. Men utvecklaren har listat sceenshots på 1.2.5 där mms-inställningar finns med. Så kanske kommer när som helst nu.
Som "kräsen" testare så är den här romen förbenat bra.... Det mesta verkar funkar inkl rootfunktionaliteten. (mms använder jag mig aldrig av) Kanske dags att sponsra Behnhaam...?
Nån med 1.2.4 som har lust att testa aftonblaskans web-tv? Min burk rasade i fredags och hoppas iof få igång den ikväll men annars fixar jag 1.2.4-ROM'en via nån polares burk eller nåt - men då skall det vara värt besväret typ, hehe, annars kan jag ju vänta tills min egen maskin är uppe och springer igen...
Jag körde in denna idag, riktigt bra ROM. Kommer inte gå tillbaka till MoDaCo som det är nu. Det enda som krånglat för mig är Facebook synken, vill ju gärna ha tjusiga bilder på mina kontakter. Ang MMS: Används det fortfarande? Det är ju trots allt 2010. Trodde det var lika dött som EMS.
Funkar Apps2SD på denna romen? Och jag förstår inte riktigt heller hur jag ska gå från Modaco 3.1 till denna, alltså vad jag ska wipea och om jag ska formatera mitt sd kort och liknande :s
MMS går tydligen att lösa med ett litet hemknackat program som lagt i BeHero forumet.. http://htcpedia.com/forum/showthread.php?t=2222
Wipe bör du definitivt göra men sd-kortet behöver inte formateras. Jag gjorde så och det flyter på fint