Man börjar med att NOGA läsa igenom länken i inlägg nummer 1 !!! Minst 2 gånger bör man läsa på ! Efter det kan man skumma lite i tråden här samt hos Modaco. Efter det lägger man på romen likadant som vilken som helst. - Nandroid-Backup, helst också en backup med MyBackupPro alt TitaniumBackup. Jag ser de sistnämnda som ett måste ! - Wipe, 3 stycken, data, ext samt dalvik - Installera rom - Installera Googlebits - Upstarten tar lite tid. -Have Fun ! Romen är INTE för de som ska ha allting serverat på fat... !!!
Jag har lyckat köra rom:en, en fråga bara, när jag försöker att koppla mitt facebook-konto så händer det inget. Jag klickar på facebook-loggan men då så går den bara tillbaka. Någon som har någon koll på det?
Angående Facebook så kolla butiken och prova någon annan app.... ---------------------------------- Ver r3 ute 5 hemskärmar som standard, Telia fixat !
Det verkar ju som att facebook är integrerat, ungefär som i senseUI. Finns det verkligen någon app från market som kan göra det?
Iom r3 som släpptes idag har den 5 hemskärmar för er som tvekar! Enda buggen so far är att galleriet renderas fel om man byter mellan liggande och stående läge medan programmet är öppet. Grymt med notifikationer då nyare versioner av program släppts på market osv.
Petter 11-... håller med dig.. det är därför inte jag kör med denna rimen och istället modaco för att det inte verkar funka att integrera facebook med ens kontakter.
Tycker den är jävligt cool annars, kör med home++ beta vilket ger en väldigt häftig homescreen. Är en del buggar som har startat om mobilen två gånger, men det gäller väl bara att hålla sig borta från de delarna tills vidare.
mobila nätverk verkar inte funka i denna för mig. Om jag går in i inställningar så kan jag välja telenor i Nätverksoperatörer men inget verkar hända. Jag har sett andra prata om apn, men den menyn är helt tom för mig.
Ang kontot till f-book så har jag för mig att man måste lägga till inloggnings uppgifter under installningarna för sociala nätverk (kommer inte ihåg vad det kallas i denna rom) . Detta måste man göra innan man startar appen.
Man kör adb från en PC via en terminal, med windows en kommandotolk cmd För att köra adb behöver man Androids sdk http://developer.android.com/sdk/index.html Packar upp filen och döper den till något kort ex android. Kod: cd android cd tools sedan är det bara att köra adb, kör man Linux fär man börja med en ./adb adb är klart bra att ha installerat på sin PC om man vill undersöka lite djupare !
Plun: Hur är din batteritid med AOSP-romen? Jag klarade mig ungefär 11.5h idag vilket är lite mindre än tidigare, så det var något av en besvikelse (dessutom känns det som att jag använt telefonen mindre än vanligt idag). Nu har jag i och för sig installerat Touchdown, vilket säkert kan ha viss del i problemet, samt att jag har haft vibration + ringsignalsavisering på alla mail som formligen haglat in idag :>
Jag la på Villain romen igår men AOSP var helt OK för mig ifråga om batteriförbrukning när jag testade förra veckan. Där jag jobbar är det mobildöda zoner som verkar kraftigt dra musten ur "Hjälten" så jag knäpper numera av luren om jag är i dessa zoner så slipper den febrilt jaga en uppkoppling som inte finns. Det jag märkt drar mest är om jag kör Sveriges Radio widgeten och är ansluten mot 3G..... då suger det hårt...
version r4 ute nu http://android.modaco.com/content/htc-hero-hero-modaco-com/300028/aosp-eclair-2-1-r4-for-gsm-hero-now-with-online-kitchen/
The dark side med Sense igen alltså. Tycker det är en befrielse att slippa Sense faktiskt, bara en massa skit som man aldrig använder. Vanilla Android 2.1 med Exchangesynk för kontakter och mail, samt "Corporate Calendar" (kalender med Exchangesynk) känns som det jag behöver i princip. Originalkalendern är så obeskrivligt mycket bättre än HTC:s variant dessutom. Vore iof kul med bättre batteritid och en kamera som funkar i 5.0mpx, men man kan inte få allt :>