Wireless tether. Får errors när jag startar men den fungerar. Batteriet på 49 nu. Lyssnat på musik 20min, lirat mer replica typ 10min samt surfat runt facebook, kollat mail i kanske 20min. 3g fortvarande. Sjukt imponerad.
Måste hylla battertiden alltså. Haft min på konstant i 2 dygn och surfat säkert 3-4 timmar, smsat, ringt osv. Batteritiden nu är på 55%. Helt underbart!
Korrupt fil eller korrupt SD? Men pröva ladda ner igen. Wipe allt. Hard reset. Och flasha om med den nya filen.
Re: [ROM] VanillaEclair 3.x (Löjligt snabb!) Kebab, bästa romen ever. Men jag undrar om ngn vet om man kan få de extrainställningarna i smsprogramet som fanns i rc3 men inte i rc4? Tex så kunde man ändra textstorleken och att konversationerna kunde gå i "svart". Bless! /N Sent from my Hero using Tapatalk
Flashat in lowkernel som det står att man ska göra om man får bootproblem? Det står i första posten på xda-developers?
La också in rc4 igår och fan vad "lätt" min Hero känns. Med moddade HTC_IME och luncher så saknar jag inte senseför fem öre.
Lägg in "Dialer One" också, så har du en riktigt bra dialer. T9, frequent caller list, etc... Skitbra. inte snyggast, men lätt den bästa.
La in den här (RC4) idag för att prova lite. Saknar ju en del från Sense så klart men den verkar intressant. Ska provköra några dagar för att utvärdera. Får dock inte mitt blåtandsheadset att fungera, den pairar och kopplar upp sig men inget ljud når fram. Tror jag läste nåt om en bug just angående det iofs, så om inte det fixas inom kort så får jag byta till en annan version tyvärr.
Någon som får denna att fungera? http://code.google.com/p/android-wired-tether/ Den startar utan problem, installerar libs utan problem men det händer verkligen ingenting mot datorn när jag startar wired tether i appen. Eller jo, enhetshanteraren markerar en USB med utropstecken men en sökning automatiskt efter uppdatering av drivare löser det. Dock ingen respons som kan liknas vid att känna av en telefon/modem. Någon annan modig som känner sig manad att testa och rapportera? Notera att wireless tether fungerar utmärkt...
Flashade denna i morse och är allt annat än nöjd. Får slumpmässiga reboots hela tiden... Jag som hade stora förhoppningar för denna... LoKernel är flashad, men ändå detta strul?
Vad säger adb logcat? Gör du något speciellt när du får krashen? Wipade du innan du flashade? Har hittils inte haft en enda krash eller FC.
Jag är inte särskilt haj på SDK, adb logcat och allt vad det heter för att kunna ta fram det.. Men jag gjorde inget speciellt förutom Något, fick den vara ifred var det lugnt. Men skulle jag skriva sms, surfa, installera apps eller dyl. så krashade den stup i ett. Jag tycker mig uppleva detta i många olika Roms som jag testar, om än inte lika frekvent som med denna... Den åkte ut tillfälligt hur som helst.
Om du har problemen med olika rommar bör det ju ha att göra med telefonen. Har du ett annat minneskort som du kan prova med? Alternativt kanske formatera om kortet?
Spotify fungerar inte med VanillaEclair, någon annan som har problem med Spotify? min Hero fryser efter några sekunder efter att jag har startat spotify. Edit: Frös bara när jag hade Spotify Widget igång, testa nu igen utan och värkar fungera fint