Innan jag sätter igång och rootar
Har ägnat dom senaste dagarna åt att läsa på om rootning och flashing av ROM för min HTC Desire.
Code:
BRAVO PVT 1 S_ON
HBOOT-0.93.0001
MICROP-031d
TOUCH-PANEL-SYNT0101
RADIO-5.11.05.27
Aug 10 2010,17:52:10
Baseband version: 32.40.00.32U_5.11.05.27
Kernel version: 2.6.32.15
Software number: 2.29.405.5
Ska inte vara några problem att följa DreamHawks guide om jag förstått det hela rätt, men givetvis dyker det ändå upp ett par frågor.
Laddat ner unrEVOked 3.32 för att roota (HBOOT-drivrutiner installerade) men ska jag ska jag använda "Disable Security on Phone" eller inte? Såsom jag har förstått det så vid disable så sätts S-OFF annars fortsätter S-ON.
1) Just S-ON/S-OFF verkar vara riskfylld pga brickning. Gäller detta fortfarande och gäller det vid användning av unrevoked?
2) Dessutom om jag behöver lämna in telefonen på service så verkar det inte som att jag kan återställa till S-ON för tillfället? Är det korrekt?
3) Är fördelarna med S-OFF (https://swedroid.se/forum/showthread.php?t=27559) såsom att komma åt /system värda risken?
OFF TOPIC:
4) Vill börja med en Sense ROM. Vill framförallt kunna installera fler apps (A2SD+) samt förbättra batteritiden. Är LeeDrOiD ett bra val?
5) Sedan gällande backup, MyBackup eller Titanium?
Tack på förhand.