en trailer-dolly är intressant egentligen
Fan, idag pratade vi om backning med lastbil (det vi hållit på med ett tag nu) och då kom lärarna in på det här med att backa med släp. De sade att backa med ett vanligt fyraxlat släp är relativt lätt då man kan vrida ratten och det håll man vill att släpet ska. Makes sense.
Sen sade det att det är riktig skillnad på att backa med släp eller att backa med en treaxlad trailer för då är det fan inte lätt. Man måste vrida ratten vänster om släpet skall höger och det kan vara så jävligt att backningen går helt perfekt 90% av sträckan, sen skiter det sig totalt den sista vägen. De sade det att många gånger har de suttit och svurit i lastbilen åt att det gått fel.
Hur fan ska det gå till när man har "uppkörning" på en lastbilslift? Man måste ju ha ett "körkort" för den med nu, tydligen. Den är inte svår att manövrera för fem öre.
@Barbie: Ja, veva av en trailer är inte det lättaste. Jag har fått göra det ex antal gånger när jag hade praktik på EB Logistik. Fast det rörde sig mer om att veva av trailern från en dolly och sedan veva ner stödbenen än att veva av den från en dragbil.
Click to expand...