Intressant. Har hört väldigt lite dåligt om den... På vilket sätt svek XZ3 dig så att du inte vill ha en annan Sony?
Ofullständig implementering av Pie, för mig är gester en av de stora nyheterna att då helt slopa det tillsammans med fullskärmsläge för appar känns som xperia lever kvar med en gammal aosp implementering som sedan uppdateras under huven så att de kan säga att de är snabba med nya versioner. Medioker kamera, t.o.m sämre än oneplus( har/haft både 6/6T.) Edge skärm utan dedikerade edge appar ( detta delar de med Huawei maten 20) du får alla nackdelar utan någon fördel. Hittar egentligen ingenting som är bäst på xperia jämfört med övriga premium modeller. Ordinarie Pris i förhållande till vad man får är alldeles för högt. Personligen lider jag över att mobiler som följer Android standard för knappar inte ger möjlighet att skifta bak/recent eftersom jag är mest van vid Samsung /oneplus och liknande Men som alltid alla har olika referenser [emoji3][emoji3] Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
Bra poäng jag läser mer tidningsartiklar på min mobil och föredrar då en något bredare display. Visst ser jag en del YouTube videos också. Men då helst på min iPad eller TV via streaming.
I marknadsföringen verkar Sony gå all in på "biopupplevelse i telefonen": Annons: Ny mobiltelefon lanseras – i ”bioformat” Jag tror att det är helt fel strategi. Ytterst få kommer välja telefon baserat på den punkten, utan Sony borde lägga mycket mer must på kameran. Ingen kommer låta sig övertygas om att man kan få en bioupplevelse i en telefon. Överlag tittar väl de flesta dessutom på TV-serier i telefonen framför de mer påkostade "AAA"-filmerna som har 21:9-format, och vid 16:9 får man rätt beskedliga kanter med 21:9. Märkligt nog verkar de knappt tala om kameran i Xperia 1 så här långt, vilket jag finner lite oroväckande...
Varför kan inte folket som fick en förhandstitt testa kameran i dunkla förhållanden och få det överstökat redan nu om Sony äntligen kommit ikapp (åtminstone) rivalernas kameror?
Dom var övervakande med stränga order om att inte ta bilder eller video överhuvud taget enl. min källa.!
Man undrar när den går att förbeställa? Dröjer det för länge kanske folk tröttnar och köper nån av de nya Samsung modellerna istället. Blir det i juni eller juli är det sommar och semesterperiod vilket inte känns optimalt för Sonys del. Då kanske man lika gärna väntar in ett tag till hösten och ser vad Pixel 4 har att erbjuda. Så timingen känns inte bra.
Det är lite märkligt, för Sony gör ju reklam för telefonen lite överallt. Eller jag får upp reklam på många webbsidor själv i alla fall, men den går samtidigt inte att förbeställa. Blir inte det lite bortkastade pengar?
Känns verkligen som att dom behöver få ut telefonen innan det finns massor av andra alternativ på marknaden med SD855 och samma prestanda i övrigt också, allra senast i Maj typ? Sony kan inte längre leva på sitt brand name inom mobiltelefoner som dom kunde dom första åren då Xperia-telefonerna började säljas, för även om det verkar bli en bra telefon så ser jag inte mycket förutom skärmen som känns helt unikt för Xperia 1. Och skärmen känns också som en nisch-feature då inte så många kollar på långfilmer i 21:9 på mobilen alls, och dessutom verkar majoriteten av befolkningen helt nöjda med skärmarna på sina iPhone 7or fortfarande och inte bryr sig om 4K, så hur många filmnördar kommer välja den därför? Några. Men inte tillräckligt för att göra den till en storsäljare. Xperia 1 ser som sagt ut att bli en stabil telefon och jag hade inte haft något emot att ha en, men avsaknaden av trådlös laddning nu precis när det börjar bli alltmer normen (har verkligen tagit tid för Qi-laddning att slå igenom, men det är väl först nu det börjar gå snabbt också) känns konstigt, och Sony skulle verkligen behöva ta en ordentlig titt på sig själva och vad man gör och fundera på vad man vill göra - telefoner för att vara på toppen, eller telefoner som gör att man precis lyckas hålla sig kvar i industrin överhuvudtaget. Just nu verkar det vara det sistnämnda. Dom gör telefoner nu som inte tilltalar den breda publiken, men ändå inte riktigt levererar på power user-fronten heller, mindre RAM än konkurrenterna (kanske att man inte behöver mer än 6 GB år 2019, men alla vet att många telefonnördar älskar onödigt hög RAM-mängd???), mindre batteri, och säkerligen en del andra kompromisser.
Sony måste ha stött på något hinder med telefonen i sista skedet? Borde inte ta så lång tid annars tycker jag.
Ja, det blir väldigt stor kontrast mellan Huawei och Sony. Ena parten har lurar till salu samma dag den presenteras, medan den andra dröjer 3-4 mån?
Det påminner lite om den gamla Ericsson-tiden, och eventiuellt också SonyEricsson. Nya modeller presenterades väldigt tidigt, och sen dröjde det så länge att få igång produktionen att modellerna nästan hann bli omoderna innan de fanns tillgängliga i affären.
Den borde iaf finnas för en förhandsbokning nu om den blir akutell i maj i England . Nu tappar de massa kunder till Huawei och samsung. I denna takt hinner nog även oneplus 7 komma
Dök upp att man kunde få ett exklusivt lanserings erbjudande om man förregistrerar sig i xperia lounge appen idag. Fortfarande inget exakt om när den kommer men det kanske närmar sig. Känns inte som Sony gör det lättare för sig att försöka bli större på mobilsidan men ja vad vet jag.
Jo, det är faktiskt lite så det känns som att det kommer att bli! Alltså självklart kommer den inte bli förlegad, men varje vecka som dom skjuter upp att lansera den ens för förköp förlorar dom någon intresserad som går en annan väg och köper en annan telefon egentligen.