Standardiserade tillbehör

Diskussion i 'Allmänt' startad av Arne Anka, 7 jun 2011.

  1. Arne Anka

    Arne Anka Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    18 mar 2011
    Inlägg:
    87
    Mottagna gillanden:
    20

    MINA ENHETER

    Har idag en Blade privat och optimus 2x i jobbet och har noterat att det inte verkar finnas speciellt mycket samordning runt tillbehör. T ex kan jag inte använda bordsladdaren till bägge mobilerna då Blade har usb-porten på sidan.

    Det verkar inte heller finnas standard runt hörlurar, så att man kan köpa ett par med kontroller för musikspelaren och vara säker på att de funkar med alla androidmobiler.

    Och jag har inte ens tänkt tanken på androiddockor à la iphone.

    Varför är det såhär ? Är det för att tillverkarna tjänar extra på speciella tillbehör, typ sok förr när man var tvungen att ha en nokia och en se laddare för att de envisades med olika kontakter.

    Kan man hoppas att Google kan se potentialen att standardisera även placering av usb- och hörlursportar samt funktioner för kontroll av musik och videospelare? Så att android kan få en marknad för olika tillbehör som iphone har idag?

    Sent from my LG-P990 using Tapatalk
     
  2. cnord

    cnord Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    17 feb 2010
    Inlägg:
    581
    Mottagna gillanden:
    22

    MINA ENHETER

  3. Arne Anka

    Arne Anka Kid Droid Medlem

    Blev medlem:
    18 mar 2011
    Inlägg:
    87
    Mottagna gillanden:
    20

    MINA ENHETER

    Google is ahead of me ....

    Sent from my LG-P990 using Tapatalk