Fick svart statusbar med modacos 2.2 r12 och det enda problemet jag stött på med min egen telefon är att den hänger sig så jag får lov att ta ur batteriet om jag försöker starta om den via menyn. Brorsan har samma utgåva på sin men den hänger sig inte...! Telefonen blev mycket snabbare i menyerna och på hemskärmarna
Tjenare! Jag var också väldigt sugen på en svart statusbar på min JJ9 så jag tankade hem Gingerbread Circle Mod från http://android.modaco.com/content/zte-blade-themes-and-design-customisation/331963/themes-unified-theme-thread/ Jag ladda över den till telefonen och allting fungerade bra, men när telefonen var bootad så märkte jag att temat inte tog upp hela skärmen, utan jag har en svart ram runt min homescreen på ungefär 1 mm. Jag testade därför att ladda in Gingerbread theme från samma tråd på modaco och därefter stock temat. Men det blev ingen skillnad, ramen är fortfarande där. Är det någon som vet vad som hänt och om man kan fixa det?
Själva rootningen är allt annat än läskigt och gör egentligen ingenting med telefonen. Det är rent fysiskt omöjligt att göra telefonen obruklig genom att roota med t.ex. Universal Androot
Utöver den inbyggda i CM7(som jag inte tycker är så snygg, varför har de inte med tex circle mod från början?) så funkar dessa också. http://android.modaco.com/content/zte-blade-themes-and-design-customisation/332965/cm7-battery-mods/ Glöm inte att välja temat i temahanteraren bara efter du flashat dem. I vanliga fall så ändras ju statusbaren direkt, men här får man gå in i temahanteraren och välja också.
Jag skulle också vilja veta detta. Jag har lämnat in till anovo och dom ska byta till 2.2. Bäst vore väll att exporterar tema filerna och ändrar dom själv, och importera sedan tillbaka dom. Någon som vet hur man kan göra detta? (själva importeringen/exporteringen. Inte grafiska ändringarna)
Programmet man byter tema med i CM7. Kommer ej ihåg vad det heter, men du kan inte missa det om du kollar igenom apparna.