Hej! Man kan ju ställa något i appen "Folio Buttons". Är det tiden man ställer eller är det känsligheten? Min knappar lyser tämligen länge... just nu har de lyst i typ fem minuter... Vat hittade du fodralet? Ebay? Har du någon länk?
Ahaa, det måste jag titta närmare på. Fodralet finns att köpa på The Phonehouse för 499 kr, hittade den inte i deras internetbutik så den kanske bara finns i de fysiska butikerna. Länk till Toshibas egen hemsida för bilder: http://www.toshiba-multimedia.com/eu/journe-tablets-photo-frames/folio100/ Edit: Klicka på Accessories. Edit2: Nu lyser knapparna. Hade inte lagt märke till den appen så tack för tipset.
Jag kör den och är riktigt nöjd. Enda som är lite irriterande är Notion Inks pålägg på Android bla system menyn. Resten går ju att byta ut med en annan launcher
har kört med folionotion modden ett tag nu och den är nog fasiken bäst... hade kommit en ny mod med viewsonic i grunden har ej testat ännu... "This is the TnT Lite 4.2.1 Rom from the ViewSonic ported for Toshiba Folio 100... This version is based on the TnT build 3588."
Posta när du provat. Blir lite sugen på att prova själv men du får gärna prova lite till innan jag orkar blåsa ur min maskin. Kan du växla mellan vanilla android utseende och Eden? Har du kört Quadrant och jämfört med FolioMod?
Precis köpt en folio 100 och undrar om det finns något bra tool för att kalibrera skärmen. Tycker att den inte hänger med hela tiden. Ibland reargerar den inte över huvud taget. Någon annan som har samma problem? Kör 1.3d
Har inget apptips men det finns flera som har liknande problem. En del har löst det med en pappersbit mellan batteriet och skärmen. Surfa in på XDA-developers så ska du säkert hitta något av värde.
Jag har samma problem. Känns som att den inaktiverar touchen för några sekunder ibland. Riktigt irriterande! Verkar som det fungerar mindre dåligt om man inte har laddaren i. Bara skriva detta tog ett par minuter... Kör också 1.3d.
Jag hade samma problem men lyckades få det att försvinna. Jag installerade clockwork recovery så att man kaan rensa ordentligt innan flash. Rensade system, data, cache, dalvik cache sen installerade jag. Det vart mycket bättre. Kändes som att detvart en massa skit kvar när man installerade genom Toshiba recovery. Sen tyckte jag att papper tricket funkade, otroligt men sant. Nu har jag precis skickat min Folio på reparation( skärmen höll på att lossna) men jag måste säga att Folion är överlägset den bästa plattan på svenska marknaden. Har också en POV Mobii Tegra Tablet och en Archos 70IT. Men när jag väl fick Folion att funka så är den mjukare och snabbare en något annat jag har. Även min Desire HD får klart spö när det gäller mjukhet. Nä, jobba på en lösning som passar för er så kommer ni bbli super nöjda.
Jag instämmer med nickwarn, Folio är mycket trevlig med FolioMod v1.3d. Jag har inga problem med att touchen inaktiveras eller att hela Folion fryser. Innan 1.3d så hade jag problem med sporadiska frysningar men dessa är så gott som borta. Jag har inte behövt använda papperstricket ännu. En del har rapporterat att deras problem försvann när de försiktigt skruvade åt skruvarna när de tagit bort bakdelen (plasthöljet). Ett annat tips som ni kan prova ifall Folion uppträder konstigt är att ta ut batteriet ur Folion och sedan hålla in power knappen några sekunder. Detta löser bl.a. problemet med att fjärrkontrollen till dockningsstationen inte fungerar...
Nu funkar det bättre. Skruvade fast dom lösa skruvarna bakom bakluckan och la dit enn pappersbit. Vad har ni för batteritid om den är nedsläckt och wifi inaktiverat? Min klarar inte ens en dag.
Det finns en original väska/sleeve till Folion som gör att du även kan ställa upp den om du t.ex. vill se på film. Tyvärr är den något dyr då den ligger på 499 kr hos t.ex. The PhoneHouse
Tack DSD men det är den jag hittat och tycker den är lite väl dyr. Tänkte mest på någon billig kopia fast jag kan inte hitta någon
Ett alternativ är Netbook fodral som säkerligen skulle kunna passa till Folion. Jag tror dock att 10" fodralen säkerligen är för små, men kanske 12". Inet.se har några olika alternativ.