Fast man blir rejält lurad av viewfindern samt ljudet när en bild tas, bilden har tagits betydligt tidigare från det när man hör ljudet samt ser att bilden sparats i galleriet. Testade nämligen att ta bild på ett tidtagarur och bilden tas som sagt rätt kvickt ändå jämfört med vad man ser och hör i viewfindern. Det den här kameran lider av dock är utsmetade detaljer som gör att bilder ser suddiga ut fast med lite brus, skulle hellre ta lite mer brus men med mer detaljer.
Jag hade LG G4 som jag älskade men hatade LGs UI och denna lur är ingen undantag. På LGs UI det går inte ha mörktema, ändra ikoner och massa andra småsaker. Men jag läste att LGs UI har blivit mycket bättre än tidigare.
Mörkt tema. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lge.theme.markbencze.pixel.experience.dark
Jag har köpt det temat men får det inte att fungera. Står att det är installerat men dyker ändå inte upp under inställngar -bakgrunder/teman
Ett tips för mörkt tema! Det går att få mörkt tema om man väljer tillgänglighet och syn, finns ett högkontrastläge som är mycket bättre än vitt enligt mig.
Kan ju inte göra annat än att instämma att batteriet är imponerande. Slår min Oneplus 6 så jag får snart börja anta att Amoled inte är för mig.
Jag har en iPhone X som jobbtelefon och måste säga att jag gilllar G7:an mer. (Devlis för att det är android, men huvudsakligen formfaktorn och att den är väldigt rapp i övrigt. Jag får ut +6h screen on time på telefonen, så taskig batteritid är det inte.
Diggar den också. Synd bara att den är blå i menyerna. Borde vara grå eller någon annan mer stilren färg.
Jag använder detta. Riktigt bra faktiskt https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ngocgiap.lgtheme.black.g7
Något verkar inte rätt med 4G jämfört med min OP3, på den hade jag full 4G mottagning och 4G+ när data användes på jobbet. Med LG G7 så har jag bara 3 av 5 streck mottagning och någon 4G+ visar den inte att den har i alla fall.