Hypen? Tja, det verkar bottna i någon slags verklighet då Android trots en trög start totalt seglat förbi Ios i antalet användare. Lite grand som Windows mot Mac-OS. Sedan blir det väl i längden som där också, att man inte tjänar mycket på Androidhårdvara, medan Apple kan fortsätta ta ut bra vinster för hårdvaran. Får se hur länge Google, Microsoft och Apple kan tjäna stora pengar innan de får konkurrens från andra system. 
Vilket system som har bäst kvalitet kan man diskutera, det som tilltalade mig var att jag kunde köpa en telefon (SE Neo V) för under 2000 (i praktiken betalade jag 20 kr förhöjd avgift i 2 år, 99kr istället för 79kr/mån, för mitt Telenor-abb med fri datamängd). Jag hade inte haft råd med Iphone. Dessutom tilltalades jag av att kunna roota telefonen, etc, lite nördig som man är. Min telefon leverades hösten 2011 med Android 2.3, uppdaterades några månader senare till 4.0, och där stannade det tyvärr 2012, någon 4.1 etc kom inte. Och det är lite synd, 4.1 är väl minsta systemet man vill ha idag egentligen. Dock, låsa upp bootloadern var ju lätt, så jag har kört 4.1, 4.2, 4.3 och nu 4.4 med Cyanogenmod som bas. Funkar jättebra. Kör överklockat till 1.4GHz, från standard 1GHz, jag har satt i ett class 10-minneskort på 32GB som kostade ett par hundra, mycket kostnadseffektiv telefon som egentligen klarar allt jag vill. 
Lite dålig kamera dock, det är enda felet och enda skälet för mig att kanske uppgradera. Och då till en 2000kr-telefon, mer behövs inte för mig. Abonnemanget tänker jag inte förändra, fri data för 79kr/månad är svårt att slå. Då får jag inte 4G, men det behöver jag inte, kan se SVT Play i högsta kvalitet osv utan problem med 3G.
					 
				
			
			
			
		 
		
		
		
			
			
				Last edited: Jan 24, 2014