Vilken Gingerbread-rom?

Diskussion i 'Blade' startad av Nickman, 7 jul 2011.

  1. Nickman

    Nickman Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    15 dec 2009
    Inlägg:
    141
    Mottagna gillanden:
    12

    MINA ENHETER

    Tack, där fanns mycket att testa. Såg ingen med ljusare meddelandefält, men det skulle väl antagligen inte fungera med ikonerna i Gingerbread
    Testade den och den har inte heller någon flik för grupper. Det är alltså en extra femte flik längst till höger som heter Grupper. Där kan man bl.a. välja vilka grupper som ska visas under Kontakter-fliken, mycket smidigt. Vill man sedan komma åt en kontakt som man inte använder så ofta kan man hitta den under Grupper-fliken.

    Nu upptäckte jag att funktionaliteten finns under Kontakter-fliken (Meny -> Visningsalternativ). Det var bra. Men det är inte lika smidigt att komma åt en kontakt som man inte vill ha framme. Går inte att komma åt den direkt som i Grupp-fliken, utan då måste gruppen läggas till i Kontakter igen.

    Jag vet inte var den versionen som jag har haft kommer ifrån, men den fanns alltså i JJ RLS8. Testade att lägga in den men då slutade kontakterna att fungera helt.
     
  2. team@

    team@ Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    7 jan 2011
    Inlägg:
    120
    Mottagna gillanden:
    7

    MINA ENHETER

    Väcker liv i gammal tråd.

    Jag saknar grupperna under kontakter i CM7.1 (stable)

    Finns det någon app eller något litet smart trick som löser problemet?
     
  3. perakesson

    perakesson Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    25 dec 2010
    Inlägg:
    135
    Mottagna gillanden:
    10

    MINA ENHETER

    rättelse:
    GSF går att överklocka från b22.

    Själv testar jag nu Elite Blade baserad på version 2.3.5 samt Moldovian baserad på 2.3.5. Mer info om dessa finns på Modaco och XDA.
     
  4. Saibot

    Saibot Teen Droid Medlem

    Blev medlem:
    5 apr 2011
    Inlägg:
    349
    Mottagna gillanden:
    70

    MINA ENHETER

    Mycket kan hända på 4 månader. :teeth:
    Sitter dock fortfarande på B9 och är mer än nöjd för tillfället.
     
  5. HasseY

    HasseY Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    30 dec 2010
    Inlägg:
    861
    Mottagna gillanden:
    172

    MINA ENHETER

    Och hur väl funkar dem?

    Jag är kvar på GSF 19 och kan inte bestämma mig om jag ska byta och isf vilken jag ska byta till. Tack på förhand
     
  6. team@

    team@ Youth Droid Medlem

    Blev medlem:
    7 jan 2011
    Inlägg:
    120
    Mottagna gillanden:
    7

    MINA ENHETER

    Hittade alternativ dialer (touch pal) som elegant löste det problemet.

    Fortfarande sjukt nöjd med CM7.1 stable. Kör 710 MHz utan problem.

    Sent from my Blade using Tapatalk
     
  7. lono

    lono Adult Droid Medlem

    Blev medlem:
    15 okt 2010
    Inlägg:
    872
    Mottagna gillanden:
    88

    MINA ENHETER

    Kört med Swedish Spring ett bra tag nu då CM7 inte riktigt ville komma överens med mitt MW600 BT headset, men blev lite sugen att pula med bladen igen. Borde ju hänt en del på ett halvår.


    Så varför är Ginger Stir Fry bättre än CM7(jag körde nightlies men aldrig senaste stable när jag var inne i det)?

    Och hur står sig moldavian mot Stir Fry?


    MIUI annars?