Pröva iObits startmeny ersättare, den är gratis och ser likadan ut som den på W7. http://iobit.com Sent from Xperia Ray powered by Jellybean using Tapatalk 2.
Jag förstår inte varför folk installerar program för att få tillbaka startmenyn? Startsidan på Windows 8 är minst 12 gånger enklare.
För att man kanske råkar gilla W7s startmeny kanske? Själv tycker jag att det är kass att dom tog bort stödet för det gamla utseendet. Det fanns ju både i Xp och 7, antagligen i Vista också men det har jag inte använt.
Tycker ändå det känns smidigare, man trycker på Windows-knappen och skriver vad man letar efter så kan man söka efter program, inställningar, filer och snabbt går det också.
Jag är helt med dig. Det är så bakåtsträvande. Du har ju startmenyn längst nere till vänster. Nu är det genvägar istället för att du måste leta dig igenom mappar för att hitta programmet. Plus att nu har du möjlighet att ha appar installerat som ger notifikationer. Sen om du högerklickar nere i samma vänsterhörne har du kontrollpanelen, enhetshanteraren osv osv. Allt går snabbare. Folk strävar bakåt helt enkelt
Det var samma sak när Windows 7 släpptes, folk klagade och skulle ha det som Windows XP med classic-temat. Förändring är läskigt... Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2
Det har du faktiskt rätt i. Det hade jag helt glömt av men nu när du säger det så hörde jag samma saker då. Precis som när XP släpptes. Då var allt för mjukt, fult och tuggumiaktigt som en kompis uttryckte det. Jag vet ju att äldre människor, som inte är vana vid en utveckling som idag är, har lite svårt för att ta till sig nytt lika snabbt som en under 35 år men å andra sidan borde väl de unga vara nyfikna, anpassningsbara och öppna för förändring. Uppenbarligen stämmer inte det på alla
Normalt sett är jag för förändringar och allt som oftast positivt inställd till det. Jag tycker dock pokki är rätt smidigt ändå.
Det var lite väl lite inställningsmöjligheter bara. Jag vill ju ha mitt vänstra nederhörn för att komma till Modern UI... Skulle vilja flytta ut startmenyn lite. Det jag verkligen gillar är dock sökfunktionen och favoritfunktionen. Det är iofs samma tänk som Windows 8 och Modern UI men det känns snabbare av någon anledning.
Japp. Det bästa är att det är helt gratis, utan reklam och har en egen app store. Tack Facemeat; för tipset!
Nope. Den launchar bara Pokki. Dock finns det en knapp bredvid shutdown-knappen som tar en till start screen, eller Modern UI, om man så vill.
Yes, ett tryck på Windows-tangenten tar dig till Modern UI/Metro om du inte ändrat i Pokki's inställningar att den ska göra annat. Kort och gott: Pokki är en startmeny med en appstore, läs mer på http://pokki.com
Någon som listat ut hur man stänger av auto correct än? Jag har engelskt OS, men svenska som språkval och även om jag slår av auto correct i General Settings så fortsätter den att ändra på ord i messenger, internet explorer och mail. Minst sagt irriterande.