Köpte family versionen för 5299 kr på Clas.O och fick med 3 brickor. Dessa brickor kostar troligen runt 200 kr styck att köpa separat så det lönar sig att köpa Familyversionen. Är man med i Clas.O kundklubb så ger köpet dessutom en rabattcheck på 180 kr att använda nästa gång man besöker Clas.O.
Man kan även använda äldre brickor från V2N efter att man accepterat detta i Appen, nackdelen är troligen sämre säkerhet med dessa äldre brickor. Bättre med de nya brickorna men i skrivande stund går dessa nya RFID brickor inte att köpa. Satsa då hellre på Family versionen så är problemet löst då man får 3 brickor (plus Masterkortet som också kan användas ifall det kniper).
Kan lägga till att det finns en tredje version på L3 utöver Home och Family. Den heter Flex och säljs av bl.a Power.
Skillnaden är att det följer med två olika typer av slutbleck vilket borde greja alla möjliga dörrar och dörrkarmar och förmodlingen även gamla dörrar och dörrar som inte är nordisk modell. Hittar dock ingen info om hur många nyckelbrickor som följer med, men troligen bara 1.
Last edited: Mar 19, 2021