Jag upplever Adobe reader mycket segt :S har en 6-sidors PDF som får hela mobilen att bli seg :S Någon mer som upplever detta?
Okej. Jag gjorde en liten sökning på ett tyskt forum gällande detta: http://www.android-hilfe.de/zte-bla...nge-sf-bei-play-com-bestellen-borderlinx.html Min tyska är knackig men betyder det inte att det borde gå om man redan beställt något från Play tidigare till adressen kortet är utställt till? Tittar man lite senare verkar det som att folk fått sina telefoner levererade? Jag överlämnar dock ärendet till någon som är mer insatt i språket för att se om jag tolkat detta korrekt? edit: http://s13.directupload.net/images/101111/vorjk466.jpg Frågan är om det är värt det nu med Comviqs uppdateringar dock....
Men nu verkar det ju vara det ändå... Jag hatar att känna sån lust att säga det... men... Vad var det jag sa?
Verkar som att det kan vara så att det är TFT som gäller i framtiden även i UK, enligt Orange UK support, dock så vet vi ju av egna erfarenheter att ta dessa supportavdelningar med en nypa salt. Men även någon som köpt både en svart och en vit vid samma tillfälle, den vita var utrustad med TFT och den svarta med amoled, kan vara ett tecken på att så är fallet då den vita troligtvis är av en nyare batch. Så om någon absolut vill ha amoled på specifikationerna kan det vara hög tid att införskaffa en.
Enligt specifikationerna har Bladen kapacitet för ca 4 timmars taltid. Jag undrar dock hur mycket det skulle motsvara i användande av olika apps och allmänt surf. Någon som vet på ett ungefär? Är för tillfället fast med en Nokia N73 med dött batteri så min laddare måste sitta i 24/7, vill inte råka ut för samma sak än en gång bara för att kunna surfa etc.
Surf i måttliga mängder funkar hyfsat (via wifi), apps är nog högst individuellt, spel t.ex suger ut batteri nå så in i norden. Men gissningsvis är den i klass med majoriteten av smartphones, har själv ingen erfarenhet av andra att jämföra med. Ligger den i standby så räcker den bra länge.
Stämmer det där med spel. Spela t.ex. Pocket Legends på valfri lur och den är slut inom någon timme eller två. Inte så konstigt då processorn och grafikchippet går på högvarv samtidigt som den ska ge konstant ström till skärmen och uprätthålla en konstant wifi/3G uppkoppling till servern Ta en koll i Swedroids recension. Har för mig att det står att du klarar dig bra om du laddar den varje kväll.
Med 2.3 ute hoppas jag verkligen att någon får det att funka på Bladen. Är dock tveksam till att det kommer ske inom den närmsta tiden, då vi inte verkar ha en stable 2.2 riktigt ännu.
Well, tror det kommer gå fortare för 2.3 än vad det gjort för 2.2 då luren knappt funnits ute bland folk under 2.2-tiden, men nu när 2.3 är på intågande så har luren hunnit spridas lite mer över världen.
Mina klipsch s2m vill inte fungera med min blade. Ljudet är helt skevt, de medföljande funkar bra. Dock, när jag håller in mikrofonknappen så fungerar ljudet. Går detta att fixa på något sätt månne?
Underskatta inte ROM-kokarna http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/325298/2-3-for-san-fran/ Dom har redan lyckats boota 2.3 på en SF. Dock är det nog inte mycket som funkar än
http://www.zagg.com/invisibleshield...es-screen-protectors-covers-skins-shields.php $6.25 + frakt för fullbody-kitet (billigare än bara front-kitet) Gick på 11.35 dollar med frakt till Sverige.
någon som vet hur man för över kontakter från sin gamla telefon till Bladen? :O ja har en SE W910i som jag vill föra över ifrån. Och ja det är en noob grej men jag hittar inget bra svar på google eller swedroid när ja säker :/
Jag hade tidigare en Nokia E51 och kopierade bara över alla kontakter till SIM-kortet och importerade dom sedan till Bladen, inga problem, flera nummer för samma kontakt och mailadresser fungerade finfint alltihop.
MyPhoneExplorer Du kan skicka kontakterna direkt till ditt gmail-konto eller lagra dom lokalt på datorn. Skickar du dom till gmail behöver du inte göra mer än att aktivera synk i telefoninställningarna. Lagrar du dom lokalt på datorn tror jag du först måste exportera kontakterna och sen importera dom efter du har anslutit nya telefonen. Du måste även ha MyPhoneExplorer-appen och drivrutiner för adb på datorn.