Klicka/Öppna mappen och håll fingret tryckt på titelraden (där det nuvarande namnet står) så kan man byta namn. Om du inte medvetet har gjort något (bytt rom) så har du original 2.2 från Comviq (dvs. inte SS)
Tack så mycket för informationen! Bra forum detta, har precis gått över till android från nokia. Synd att man inte får diskutera piratkopiering här bara, då hade forumet varit perfekt! Edit: Verkar ju inte gå att byta plats på sakerna inne i mapparna? Finns det någon lösning, hur gör man (allt lägger ju sig sist, vill ha liknande program/spel brevid varandra i mapparna, och då är ju sakerna i oordning om jag lägger till något nytt)?
Hejsan, beställde en ZTE Blade imorse från telia. Har haft en Sony Ericsson P990i ett bra tag nu (är inte någon som brytt sig om att byta). Den börjar ge upp på mig så då hittade jag ZTE Blade som verkar vara ett bra köp. Jag har en dum fråga kanske men är det någon som rekomenderar några hörlurar (visst är det ett vanligt hurlörs-uttag på telefonen?). Funderade på att köpa ett par Sennheiser CX300-II, någon som vill rekomendera några andra hörlurar. Tänk bara på att jag inte tänkt spendera några extrema summor på hörlurarna. runt 300spänn låter rimligt för mig. En fråga till, jag tänkte väl lägga in Android 2.3 när jag får den, är det CM7 som gäller eller vilken rom är det som är bäst egentligen ?
problem med att uppdatera Tja jag har haft min ZTE Bade i en månad och jag vill försöka uppdatera den men men när man kör med programmet clockworld rom manager så säger programmet att den inte kan köra i privilegat kommando hur ska jag göra?? //Chrille
Måste roota telefonen först, enklast kan du göra det med z4root: https://swedroid.se/forum/39682-per...al-rom-funkar-troligen-aven-pa-zte-light.html Eller så kan du sätta in clockwork med superoneclick: https://swedroid.se/forum/40008-one...clockwork-recovery-utan-att-behova-roota.html
Har en fråga om "batteri tricket": Batteritricket 1. Ha telefonen på, anslut laddaren och ladda till grönt. 2. Ta bort laddaren och sedan stäng av telefonen, anslut igen och ladda till grönt. 3. Ta bort laddaren, slå på telefonen, stäng sedan av och ansluta laddaren till grönt. 4. Ta bort laddaren, starta till recovery och wipe battery stats. 5. Reboot och använd telefonen som vanligt. Vad menas med punkt 4? Fan vad 3G och wifi utdelning slukar batteri, helt sinnes. Spel ska vi inte tala om! Stänger jag av hungriga saker och inte använder den mer till än att kolla klockan på så håller den sig, men man vill ju kunna använda sin telefon som en smartphone utan att den dör efter 3-6h. Tänkte därför testa detta "trick", men förstår inte riktigt vad som menas med punkt 4? Tack på förhand!
Ok, vad är det som händer när man gör så? Vad är funktionen? Clockwordmod säger mig inte så mycket, undrar bara vad som sker. Spelar det någon roll vilken volymknapp man trycker på? Jag skall alltså bara starta den på det sättet (power+volym=clockwordmod?) och sen starta om den? Sen är det klart?
Njae inte riktigt; YouTube - [HD] How to flash custom ROM. ZTE Blade Android‏ Det som han gör från hela början är det du ska göra, dvs. hålla in volym- och powerknappen, om du nu har clockworkmod installerat. Volym+ kommer inte att funka. Om du nu inte har det installerat det så har kallt kaffe underlättat det hela och gjort en app som installerar clockwork med ett enda klick. OneClickRecovery heter den, bara å söka.
Det man gör är alltså att man flashar mobilen? Behöver jag en ny room? Är inte så van vid android, så vill hellst ha kvar 2.2 stockroomen ett tag innan jag eventuellt byter room. Det jag hittils gjort med telefonen är att jag låst upp operatörslåset, samt rootat den för att få bort operatörs apparna via titanium backup. Alltså jag vill bara ha bättre batteritid, och ha kvar samma room. Edit: Batteritricket är väl inte att man byter till en room som är mer energisnål?
Nej, batteritricket är att man lär om telefonen vad ett fullt respektive ett tomt batteri är. Angående att förbättra batteritiden utan att byta rom så blir det svårt. En ny rom innehåller tweaks och buggfixar som bland annat kan förbättra batteritiden.
Ok. Jag vet faktiskt inte om mitt batteri är "dåligt", eller ok som det ska vara. Huset jag bor i har dålig 3g täckning, har 1 plupp typ. Dålig 3g täckning och dessutom wifi utdelning från det, kanske slukar upp vilken mobils batteri som hellst? Kollar jag på batteri förbrukning så drar "radion" typ hälften av batteriet när jag har igång bara 3gn (med wifi, 60% kanske). Har jag inte på den så håller sig batteriet betydligt bättre. Displayen har jag på auto, och den pendlar mellan 30-40% om jag har på den hela tiden. Detta säger ju iofs inte hur mycket det drar, men fördelningen visar den ju iaf.
problem om jag stänger av telen och håller in volym- i uppstart så kommer det upp en liten vit ruta som det står FTM i vad ska jag göra?? //Chrille
ok jag har testat det med och den säger bara att den inte kan få rootprivilegier och att jag behöver kolla om min rom är rootad och inkluderar busybox. hur ska jag göra för att få rom:en och busybox:en rootade för att kunna använda programet?!?!!? //chrille