För den som är intresserad av att följa tomtens framfart tipsar vi i traditionsenlig ordning om Googles Santa Tracker. Enligt Google väntas jultomten lyfta från Nordpolen med start klockan 11:00 svensk tid. Santa Tracker, som är tillgänglig på svenska, erbjuder även en rad småspel och aktiviteter som är anpassade för en yngre publik.
Vi passar även på att tipsa om ett antal julfrågor eller fraser som kan vara roliga att testa med Google Assistant på Googles Nest-enheter eller till viss del med Google Gemini. Förra året erbjöd ChatGPT möjligheten att välja en tomteprofil bland rösterna, men detta år tycks denna möjlighet saknas. För ytterligare tips som kan vara roliga att testa mellan varven till julbordet är kommentarsfältet nedan öppet.
- Var är tomten?
- Vad händer vid nordpolen?
- Sjung en julvisa.
- Berätta ett julskämt
- Berätta en julsaga.
- Vad fick du i julklapp?
- Vilken är din favoritjulklapp?
- Finns tomten på riktigt?
- Vad ska du göra i jul?
- Vilken är den bästa julsången?
- Intervjua en ren.
- Har jag varit stygg eller snäll?
Under den åtföljande juldagen startar som alltid den årliga mellandagsrean. För den som önskar ta emot eller lämna tips på särskilt bra teknikfynd finns en fyndtipstråd i forumet att tillgå.
Återigen önskar vi er alla en riktigt god jul, och för er som inte firar jul önskar vi som alltid en så bra avrundning av 2025 som möjligt!
3
