Google har lagt ned smartglasögonen Glass helt och hållet

Postat:
11:10 - 2023-03-16
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
18

Kommer ni ihåg Project Glass som Google introducerade för över tio år sedan, våren 2012? Google var före sin tid med dessa omskrivna smartglasögon. Tekniken blev rentav lite kontroversiell eftersom glasögonen hade en kamera vilket ledde till integritetsrelaterade invändningar.

Det blev aldrig något av Google Glass som konsumentprodukt, annat än en svindyr testversion av glasögonen som såldes under en kort period. Google började därefter istället fokusera på företag genom en variant kallad ”Enterprise Edition”.

Nu har Google även slutat sälja den upplagan av glasögonen. Stödet för Glass Enterprise Edition 2 upphör dessutom senare i år och enheterna kommer inte längre uppdateras. Senaste versionen av glasögonen kom 2019 och drivs av Snapdragon XR1.

Även om Glass är i graven så har Google av allt att döma nya wearables på gång, likt AR-glasögon. Kanske kommer Google lyckas bättre den här gången.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  2. Ny tullavgift ska stävja småpaket från kinesiska e-handelsbutiker
  3. Var med och rösta fram årets Androidtelefon 2025
  4. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  5. Ikea introducerar billiga Qi2-laddarna Västmärke
  6. 2026 kan bli ett surt år för smartphones

Mest läst

  1. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  4. Google Translate får bättre översättningar, språklektionerna kommer till Sverige
  5. Nya modellen Gemini 3 Flash släpps globalt idag
  6. Google har ändrat sökningen på Pixel

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...