I slutet av 2015 introducerade Google något kallat AMP – Accelerated Mobile Pages. Lösningen har öppen källkod och målet var att få hemsidor att ladda snabbare på mobiler.
Att sidor laddar fortare har dock ett pris. I början visades en ny Googlebaserad länk i adressfältet så sidan blev svårare att dela. Även nu kan delade länkar ge AMP-versionen istället för den kompletta hemsidan, vilket är en nackdel om länken öppnas på dator.
Sidor som laddas via AMP har därtill ibland begränsad funktionalitet. I våras berättade Google att de inte längre kommer ranka AMP-sidor högre i sökresultaten på mobiler. Nu har Google även slutat att indikera i sökresultaten huruvida en sida kommer laddas via AMP.
AMP-symbolen kommer rentav att försvinna helt. Hur tycker ni AMP har fungerat under de senaste fem åren – bra eller dåligt?