Google Lens integreras i Youtube Shorts

Postat:
15:18 - 2025-05-30
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
1

De som tittar på Shorts i Youtube-appen kommer kunna pausa videon och därefter markera delar av skärmen för att genomföra en bildbaserad sökning genom Google Lens. Då visas liknande bilder och sökresultat ovanpå videon.

Tankarna går till Circle to Search som erbjuder samma funktionalitet. Google verkar anse att det är värt att integrera finessen direkt i Youtube, för alla som inte har tillgång till Circle to Search eller känner till funktionen.

Som exempel nämner Youtube att vi kan markera ett landmärke vi vill veta mer om och snabbt få information om platsen. Finessen kan även bland annat utnyttjas för att identifiera produkter eller kläder. Google Lens för Shorts kommer betatestas under de kommande veckorna.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!