Google tillhandahåller nu en förhandsversion av Wear OS (tidigare Android Wear) som baseras på Android P. Mjukvaran är avsedd för utvecklare och lämpar sig inte för daglig användning, enligt Google.
Förhandsversionen behöver laddas hem och installeras manuellt och är endast tillgänglig för Huawei Watch 2 och Huawei Watch 2 Classic. Google nämner nyheter som ett mörkt systemtema, samt begränsningar av bakgrundsaktiviteten för att öka batteritiden.
Wear OS kommer vidare förbättra batteritiden genom att Bluetooth, Wi-Fi, och eventuella radiodelar stängs av när enheterna inte längre bärs av användaren. Systemet kommer heller inte längre att automatiskt koppla upp sig mot Wi-Fi ifall Bluetooth stängs av.
Mer information finns på Googles utvecklarblogg.