Googles Romain Guy: Hårdvaruacceleration kommer i Android 3.0

Postat:
21:03 - 2011-01-26
Skribent:
| Manny B
Kommentarer:
87

Turerna har varit många och väntan har varit lång, men nu verkar det som att Google äntligen ger oss det så många av oss har efterfrågat ända sedan Android 1.0 – hårdvaruacceleration av gränssnittet. På Googles Code-sajt har flertalet högt rankade ”Issues” i ämnet hängt med sedan slutet av 2008, och det ser av allt att döma ut som att vi från och med Android 3.0 äntligen kommer kunna njuta av ett silkesmjukt gränssnitt.

Googles Romain Guy skrev för blott några minuter sedan en kommentar i kommentarstråden för Issue 6914, varpå ämnet avslutades. Kommentaren, med stavfel och allt, lyder kort och gott:

Comment 197 by project member romain…@android.com, Today (3 minutes ago)
Andoird 3.0 adds hardware acceleration.

Många har förstås redan gissat att gränssnittet i Android 3.0/Honeycomb måste vara grafikaccelererat, baserat på videodemonstrationer av diverse olika tablets, men fram till nu så har det endast rört sig om spekulationer. Frågan på mångas läppar är nu säkerligen om, eller när, Android 3.0 kommer till smartphones också – inte bara tablets.

Vi på Swedroid är minst sagt glada för detta då vi nästan får allergiska utslag och andnöd av ett ryckigt gränssnitt med microfrysningar i tid och otid, men vi vill gärna höra er version av detta också. Är ni lika känsliga som vi är, eller bryr ni er inte det minsta om lite ryckighet och microfrysningar? Dela gärna med er i kommentarerna!
 

Issue 6914 på Google Code.
 

Lägsta pris på Google Nexus S på Prisjakt just nu:


Lägsta pris på LG Optimus 2X på Prisjakt just nu:


 

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Pirataktivister ”säkerhetskopierade” Spotify och stal 86 miljoner låtar
  2. Vissa Pixel-ägare har fått en till uppdatering i december
  3. Stort lyft att kunna ta bort ”At a glance” i Pixel Launcher
  4. God jul önskar Swedroid
  5. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  6. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz

Mest läst

  1. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  2. Stort lyft att kunna ta bort ”At a glance” i Pixel Launcher
  3. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  4. Pirataktivister ”säkerhetskopierade” Spotify och stal 86 miljoner låtar
  5. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel
  6. Vissa Pixel-ägare har fått en till uppdatering i december

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...