HMD introducerar Android One-mobilerna Nokia 5.1, Nokia 3.1 och Nokia 2.1

Postat:
11:03 - 2018-05-30
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
12

HMD Global har presenterat tre nya budgettelefoner som är uppgraderingar av fjolårets motsvarigheter: Nokia 5.1, Nokia 3.1 och Nokia 2.1. Tillverkaren meddelade redan i februari att de kommer att satsa helhjärtat på Android One från Google och den nya trion är inget undantag.

Mjukvaran består mer exakt av Android 8.1 Oreo, i Googles tappning. Alla tre telefonerna har utrustats med 3,5mm-jack, samt med micro-USB och inte den mer moderna efterträdaren USB-C.

Vi börjar med högsta hönset Nokia 5.1 som erbjuder en 5,5-tumsskärm (LCD / 18:9 / FHD+), åttakärniga chippet MediaTek P18, 2/3GB RAM, 16/32GB lagring, minneskortsplats, en bakre 16MP-kamera, en främre 8MP-kamera, samt ett 3000mAh-batteri.

Enligt HMD har det nya chippet 40 procent högre prestanda jämfört med föregångaren. Kunder får även en fingeravtrycksläsare, en ensam högtalare, NFC, samt Bluetooth 4.2. Nokia 5.1 släpps i Norden under årets tredje kvartal. Riktpriset är 239 euro (3GB/32GB).

Nokia 3.1

Även Nokia 3.1 har begåvats med en 18:9-panel. Den här gången är skärmen 5,2” med 1440 x 720 pixlar (HD+). Chippet består av MediaTek MT6750 som HMD skriver är 50 procent mer kraftfullt än det i föregångaren.

Nokia 3.1 har vidare en bakre 13MP-kamera och en främre 8MP-kamera. I övrigt har telefonen det mesta gemensamt med Nokia 5.1, inklusive NFC, fingeravtrycksläsare och ett 3000mAh-batteri. Modellen med 2GB RAM börjar säljas i Sverige andra juli för 1690 kronor.

Nokia 2.1

Vi tar ännu ett kliv nedåt i prestanda, men ett stort kliv uppåt i batterikapacitet. Nokia 2.1 har nämligen fått ett batteri med hela 4000mAh. Telefonen har därtill stereohögtalare.

När det gäller resten av hårdvaran är det ungefär så klent det kan bli år 2018: Qualcomm Snapdragon 425, 1GB RAM, 8GB lagring, minneskortsplats, en bakre 8MP-kamera, samt en främre 5MP-kamera.

Nokia 2.1 släpps under tredje kvartalet. Lokalt pris meddelas senare men HMD nämner riktpriset 115 USD i sin pressrelease.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  2. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  3. God jul önskar Swedroid
  4. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  5. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  6. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel

Mest läst

  1. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  2. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  3. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel
  4. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  5. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  6. God jul önskar Swedroid

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...