HTC har kammat hem ännu en utmärkelse för högupplösta toppmodellen One. Efter att ha vunnit pris för bästa nya enheten på Mobile World Congress i februari tidigare i år har nu One även blivit utsedd till ”bästa enhet” på teknikmässan Computex.
Mässan hålls på HTCs hemmaplan i Taipei i Taiwan och One tävlade mot 254 andra nominerade enheter. One vann därtill pris för ”hetaste telefon” i Storbritannien nyligen, vilket gav upphov till humoristiskt gnabb på Twitter.
Tre veckor in i maj hade HTC sålt runt fem miljoner exemplar av One vilket bidrog till att tillverkarens inkomst steg med 48 % gentemot förra månaden. HTC är i behov av en försäljningsframgång och det ska bli intressant att se hur One kommer stå sig i konkurrensen från företag som Samsung, Sony, LG och Apple.


53![HTC One vinner pris för bästa enhet på Computex 2013 [Notis]](https://swedroid.se/wp-content/uploads/2013/06/HTC_one_pride_of_taiwan.png)

