Huawei introducerar Honor 8 med dubbla bakre kameror och 4GB RAM

Postat:
12:15 - 2016-07-12
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
16

I fjol blev vi förtjusta i Honor 7 och nu har Huawei introducerat uppföljaren Honor 8. Telefonen har mycket gemensamt med flaggskeppet P9 då den utrustats med en 5,2-tumsskärm (1080p), dubbla bakre 12MP-kameror, samt upp till 4GB RAM och 64GB lagring.

Honor 8 säljs även med 3GB RAM och 32GB lagring. Annat smått och gott är dubbla SIM-kortsplatser, minneskortsplats, USB Type-C, en främre 8MP-kamera, ett 3000mAh-batteri, fingeravtrycksläsare, samt USB Type-C.

Honor 8 har utrustats med chippet Kirin 950 (samma som i Mate 8) till skillnad mot P9 som kör Kirin 955 – en av få skillnader på pappret. Mjukvaran består av EMUI 4.1 som baseras på Android 6.0.

Metall- och glaskonstruktionen mäter 145,5 x 71 x 7,45 millimeter och väger 153 gram. Huawei har inte lanserat Honor 8 i Europa än men med tanke på att tidigare Honor-modeller släppts här bör det bara vara en tidsfråga.

honor-8

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  2. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  3. God jul önskar Swedroid
  4. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  5. Rapport: Samsung säljer Galaxy Trifold med förlust
  6. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något

Mest läst

  1. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  2. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  3. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel
  4. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  5. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  6. God jul önskar Swedroid

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...