IFixIt plockar isär Galaxy S8 och S8 Plus

Postat:
11:17 - 2017-04-19
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
16

IFixIt har plockat isär både Samsung Galaxy S8 och större syskonet S8 Plus, för att undersöka konstruktionen och se hur pass lätta telefonerna är att laga.

Enligt företaget har Galaxy S8 mycket gemensamt med sin föregångare, trots en ny panel med extremt tunna ramar. Inte oväntat får båda telefonerna ett lågt betyg, 4/10, vilket indikerar att de är svåra att reparera.

IFixIt delar ut pluspoäng för att många komponenter är modulära och kan ersättas oberoende av andra delar. Batterierna kan ersättas men de har limmats fast och likaså bakstycket, så det är något problematiskt.

Enheterna får även minus för att det är svårt att ens öppna konstruktion på grund av allt lim, samt att det ”nästan är omöjligt” att ersätta glaset på framsidan utan att förstöra skärmen.

De som är nyfikna på hur en modern smartphone ser ut inuti kan med fördel kika på guiderna för S8 och S8 Plus.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Var med och rösta fram årets Androidtelefon 2025
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  4. Ikea introducerar billiga Qi2-laddarna Västmärke
  5. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  6. Googles framtvingade ikonteman är bisarra

Mest läst

  1. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  4. Nya modellen Gemini 3 Flash släpps globalt idag
  5. Google har ändrat sökningen på Pixel
  6. Googles framtvingade ikonteman är bisarra

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...