LG arbetar på smartklocka med WebOS

Postat:
18:24 - 2014-10-02
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
5

WebOS har en ganska snårig historia men började som Linux-baserade operativsystemet för telefonen Palm Pre. Numera ägs WebOS av LG och används främst för TV-apparater. Trots att WebOS inte fick någon större genomslagskraft (i alla fall inte kommersiellt) har plattformen fortfarande anhängare som har varma minnen från dess barndom.

En LG-hemsida för utvecklare har nu indikerat att tillverkaren kommer släppa en smartklocka som baseras på WebOS. Både Samsung och LG har satsat på Googles lösning för handledsenheter – Android Wear. Samsung använder dock simultant egna operativsystemet Tizen för sina smartklockor och det ser alltså ut som att LG tänker utnyttja WebOS som sitt Androidalternativ.

Enligt rykten är LG i färd med att släppa en smartklocka med eget SIM-kort, som kan genomföra samtal och gå online själv. Så vitt vi vet har inte Android Wear stöd för telefonfunktionalitet och eventuellt kör denna påstådda smartklocka WebOS.

webos-smartklockor-lg

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Var med och rösta fram årets Androidtelefon 2025
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. Ny tullavgift ska stävja småpaket från kinesiska e-handelsbutiker
  4. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  5. Ikea introducerar billiga Qi2-laddarna Västmärke
  6. 2026 kan bli ett surt år för smartphones

Mest läst

  1. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  4. Google Translate får bättre översättningar, språklektionerna kommer till Sverige
  5. Nya modellen Gemini 3 Flash släpps globalt idag
  6. Google har ändrat sökningen på Pixel

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...