Mest populära apparna i Danmark är verktyg för att bojkotta USA

Postat:
09:10 - 2026-01-23
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
7

Appar som gör det lättare att bojkotta amerikanska produkter har vuxit snabbt i Danmark och hamnat i toppen av appbutikernas nedladdningslistor, något som har uppmärksammats av Techcrunch. Bojkotten är främst en reaktion på USA:s upprepade hot att ta över det danska territoriet Grönland.

Danska konsumenter har organiserat en gräsrotsrörelse för att bojkotta amerikansktillverkade produkter till förmån för europeiska alternativ, något som även förekom i mindre utsträckning i Sverige förra året. Verktygen som har glidit upp på de danska topp tio-listorna är Made O’Meter för Android och Non USA för IOS.

Non USA ska ha blivit den mest nedladdade IOS-appen i Danmark tidigare i veckan. Appens största marknader är Danmark, Norge, Sverige och Island. Nedladdningarna för de två apparna har ökat med 867 procent de senaste sju dagarna jämfört med den föregående sjudagarsperioden.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!