De som vill börja lagra bilder och videor på Icloud istället för på Google Photos kan snart föra över materialet direkt till Apples molnlagring, utan att först behöva ladda hem alla filer. Google lägger nämligen Icloud till sin Takeout-tjänst.
Takeout stödjer redan Microsoft Onedrive, Flickr och Smugmug. Att föra över bilder och videor från Icloud direkt till Google Photos har varit möjligt sedan 2021 (med vissa begränsningar) – och snart fungerar det alltså även åt andra hållet.
Nyheten är del av Data Transfer Initiative vars mål är att förenkla dataöverföring vid byte av tjänst. Värt att nämna är att Iclouds priser för molnlagring är högre än Googles. Att få 2TB på Icloud kostar exempelvis 129 kronor i månaden medan det går att skaffa 2TB på Google One för 83 kronor i månaden vid årsvis betalning.