Nvidia tillkännager Tegra 4i med integrerat LTE-chip och 60-kärnig GPU

Postat:
16:13 - 2013-02-19
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
19

Nvidia har idag presenterat Tegra 4i vilket är företagets första system-on-chip med inbyggt LTE-modem. Tillverkare har tidigare behövt vända sig till konkurrenter som Qualcomm ifall de velat ha chip med inbyggt stöd för LTE och Tegra 4i kan i bästa fall både erbjuda rå beräkningsstyrka och goda anslutningsmöjligheter.

Chipet CPU har utrustats med fyra kärnor (ARM R4 Cortex-A9) tillsammans med en femte extrakärna (”4-PLUS-1”) för lägre energiförbrukning. Tegra 4i har Nvidias i500 LTE-modem, en grafikdel med 60 kärnor samt något tillverkaren kallar för Chimera som ska hjälpa till att skapa bättre kameror.

Chimera erbjuder exempelvis HDR-förbättringar och andra finesser. Sonys Exmor RS 13MP-sensor har redan stöd för Chimera. Trots alla funktioner är Tegra 4i enligt Nvidia hälften så stort som Qualcomms senaste och snabbaste chip Snapdragon 800. Tegra 4i kan ticka i upp till 2,3GHz och kommer sannolikt sitta i telefoner och plattor senare i år.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Pirataktivister ”säkerhetskopierade” Spotify och stal 86 miljoner låtar
  2. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  3. Vissa Pixel-ägare har fått en till uppdatering i december
  4. Stort lyft att kunna ta bort ”At a glance” i Pixel Launcher
  5. God jul önskar Swedroid
  6. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz

Mest läst

  1. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  2. Stort lyft att kunna ta bort ”At a glance” i Pixel Launcher
  3. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  4. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel
  5. Pirataktivister ”säkerhetskopierade” Spotify och stal 86 miljoner låtar
  6. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...