I en intervju med USA Today diskuterar ene OnePlus-grundaren Carl Pei nya telefonen ”2” och företagets planer framöver. Pei säger att valet att anamma e-handelsdistribution gynnar konsumenter, då det innebär att OnePlus kan erbjuda ett lägre pris för enheterna.
Precis som tidigare poängteras dock att målet inte varit att göra en billig telefon utan en bra telefon. Angående avsaknaden av NFC i nya modellen säger Pei att ”väldigt få” personer använder NFC och att funktionaliteten därför prioriterats bort.
Pei tar dock upp Android Pay som han tror kommer slå igenom inom 12-18 månader då ”folk ändå bytt till ny enhet”, vilket inte klingar så bra tillsammans med företagets slogan för OnePlus 2: ”2016 års flaggskeppsdödare”.
Tillverkaren har ambitiösa planer. Pei tror att om fem år finns bara OnePlus, Apple och Samsung kvar på smartphonemarknaden, då det inte finns plats för fler. Resten av tillverkarna tror Pei kommer ha dött. Som jämförelse tar Pei upp att det bara finns två stora aktörer i läskedrycksbranschen — Pepsi och Coca-Cola.
Avslutningsvis diskuteras återigen andra telefonen OnePlus kommer lansera i år, utöver ”2”. Pei går inte in på detaljer men säger att den eventuellt erbjuder bättre hårdvara än OnePlus 2 och att den sannolikt släpps framåt jul.
Senaste artiklarna om ONEPLUS
- Flaggskeppet Oneplus 15 introduceras – erbjuder 165 Hz
27 okt 2025 | 17 kommentarer - Oneplus 15 erbjuder 7300 mAh
20 okt 2025 | 9 kommentarer - Oneplus 15 lanseras 27 oktober
17 okt 2025 | 16 kommentarer - Oneplus introducerar IOS-inspirerade Oxygen OS 16
16 okt 2025 | 21 kommentarer - Oneplus kan kombinera en 6,3-tumsskärm med minst 7000 mAh
6 okt 2025 | 0 kommentarer - Oneplus 15 kan lanseras globalt redan i november
3 okt 2025 | 19 kommentarer - Oneplus gränssnitt har en allvarlig SMS-sårbarhet
29 sep 2025 | 15 kommentarer

168
