Med tanke på kopplingen företagen emellan är det sannolikt ingen slump att både Oppo och OnePlus valt att gradvis avslöja specifikationer för sina kommande toppmodeller. Den kanske mest omtalade finessen i Motorola Moto X är telefonens förmåga att reagera på röstkommandon även när skärmen är släckt.
Du kan ställa frågor till telefonen och utföra kommandon (i alla fall på engelska) när den ligger inaktiv på skrivbordet, samtidigt som du jobbar vidare och inte behöver växla fokus. OnePlus har meddelat att One, en 5,5-tumstelefon som ändå sägs vara lika smal som Sony Xperia Z1, erbjuder liknande funktionalitet.
Användare kommer kunna väcka telefonen och genomföra sökningar utan att röra vid den. Detta sägs vara möjligt genom Qualcomm-chippet och mjukvara i specialversionen av CyanogenMod. OnePlus One ska gå att beställa från Sverige framåt sommaren, sannolikt framåt slutet av juni.
Senaste artiklarna om ONEPLUS
- Oneplus 15 lanseras globalt redan 13 november – kan reserveras
29 okt 2025 | 2 kommentarer - Flaggskeppet Oneplus 15 introduceras – erbjuder 165 Hz
27 okt 2025 | 18 kommentarer - Oneplus 15 erbjuder 7300 mAh
20 okt 2025 | 9 kommentarer - Oneplus 15 lanseras 27 oktober
17 okt 2025 | 16 kommentarer - Oneplus introducerar IOS-inspirerade Oxygen OS 16
16 okt 2025 | 21 kommentarer - Oneplus kan kombinera en 6,3-tumsskärm med minst 7000 mAh
6 okt 2025 | 0 kommentarer - Oneplus 15 kan lanseras globalt redan i november
3 okt 2025 | 19 kommentarer
2
