Oppo tillkännager snabbladdningen SuperVOOC 2.0 med 65W

Laddar 4000mAh på en halvtimma

Postat:
13:37 - 2019-09-18
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
12

Tillverkare brukar ha olika tjusiga namn på sina egna former av snabbladdning av batterier. I Oppos fall är tekniken kallad ”VOOC” som företaget nu har presenterat tre olika förbättringar av.

Oppo puffar främst för SuperVOOC 2.0 med debut i telefonen Reno Ace nästa månad. Det rör sig om en snabbladdning med 65W som kan ladda ett 4000mAh-batteri från 1 % till full nivå på endast 27 minuter. Att fylla batteriet från helt tom till full nivå tar en halvtimma.

Fem minuters laddning ska öka batterinivån med upp till 27 procentenheter för ett batteri med samma kapacitet. Lösningen är bakåtkompatibel med SuperVOOC och VOOC Flash Charge. Oppo har anammat halvledare av typen ”Gallium Nitride” (GaN) för att öka hastigheten och få ned laddarens storlek.

Trots den imponerande hastigheten ska Oppo ha lyckats hålla nere värmeutvecklingen. Fem olika säkerhetssteg ska garantera säker laddning. Tillverkaren har även presenterat en trådlös snabbladdning (30W) som är kompatibel med Qi-standarden. Ett 4000mAh-batteri kan fyllas på 80 minuter med tekniken.

Sist ut har vi 30W VOOC 4.0 kommer att användas i det breda utbudet av företagets telefoner i de lägre prisklasserna. Laddningen är 12 % snabbare än föregående generationen och kan ladda ett 4000mAh-batteri på 73 minuter.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!