Panasonic P55 Max är senaste mobilen med maffigt batteri

Postat:
13:47 - 2017-07-17
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
12

Mobilerna med störst batterikapacitet återfinns fortfarande i mellan- och budgetsegmenten, då tillverkare anser att de som lägger stora pengar på en smartphone prioriterar en tunn och lätt konstruktion.

Senaste exemplet är Panasonic P55 Max som lanserats i Indien, med ett lokalt pris på motsvarande 1100 kronor. Telefonen kör Android 7.0 och erbjuder en 5,5-tumsskärm (720p/2.5D-glas), chippet MediaTek MT6737, 3GB arbetsminne, 16GB lagring, minneskortsplats – och ett batteri med hela 5000mAh.

Tillsammans med HD-upplösningen bör kunder kunna räkna med en maratonlöpare. Kamerakombinationen består av en 13MP-sensor baktill och en 5MP-kamera på framsidan.

I en undersökning från i våras ansåg flest att bättre batteritid är största anledningen att uppgradera, men det verkar dröja innan riktigt stora batterier blir vanligt förekommande i toppsegmentet.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  2. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  3. God jul önskar Swedroid
  4. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  5. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  6. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel

Mest läst

  1. Google kan låta oss ändra våra Gmail–adresser utan att bli av med något
  2. Oneplus Turbo kan erbjuda 9000 mAh och 144 Hz
  3. Google släpper Android 16 QPR3 beta 1.1 för Pixel
  4. RAM-bristen fortsätter enligt IDC – höjer smartphonepriserna
  5. Årets Androidtelefon 2025 – Swedroidredaktionens val
  6. God jul önskar Swedroid

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...