I våras tillkännagavs att gamla smartklocksmärket Pebble kommer återupplivas. Efterhand fick Pebble även tillbaka varumärket. Nu har Pebble visat upp den slutgiltiga retrodesignen för smartklockan Time 2.
Klockan består av rostfritt stål och polykarbonat. Panelen är helt platt och erbjuder en bättre bakbelysning (RGB LED) än de gamla modellerna. Användare kommer på så vis kunna styra färgen på bakbelysningen och färgtemperaturen kan ändras automatiskt under dagen.
Färgskärmen är 1,5 tum stor med e-pappersteknik. Klockan har pulsmätare, kompass, högtalare, två mikrofoner, samt en vibrationsmotor. Systemet kan räkna steg och analysera sömnen. Batteritiden är upp till 30 dagar på en laddning.
Pebble Time 2 kan förbeställas för 225 dollar. Enligt Pebble kommer de börja leverera klockor i december.