Häromdagen uppdagades att Open AI är intresserat av att köpa Chrome ifall Google tvingas sälja webbläsaren. Nu har även Dmitry Shevelenko från Perplexity behövt vittna i rättegången och sagt att företaget vill förvärva Chrome.
Perplexity är en AI-baserad sökmotor som utnyttjar språkmodeller för att leverera svar. Shevelenko sa samtidigt att de hellre vill att Google har kvar Chrome än att Chrome säljs till Open AI. Trots att Perplexity grundades för bara 2,5 år sedan har företaget tidigare uttryckt en ambition att köpa jätten Tiktok.
Ett av frågetecknen kring en eventuell Chrome-försäljning har skingrats: En framtvingad försäljning kommer inkludera Chromium och den öppna källkoden. Google hävdar att detta är att leka med elden eftersom en ny ägare kan börja ta betalt för källkoden och kräva licensavgifter. De allra flesta webbläsare baseras idag på Chromium, inklusive Microsoft Edge.
Shevelenko invände mot Google och Android under vittnesmålet och menar att det är alltför svårt att ange ny standardassistent i Android – så pass att han behövde ta hjälp av en kollega (Inställningar > Appar > Standardappar). Han anser även att Google gör det svårare för ungtuppar likt Perplexity att få in en fot och bli förinstallerad sökapp på smartphones, eftersom smartphonetillverkare är rädda för att uppröra Google och bli av med intäktsdelningen.