Qualcomm har länge dominerat marknaden för Androidchipp, inte minst i Europa, men ser nu ut att få ökad konkurrens. MediaTek gick om Qualcomm i fjol enligt Omdia, gällande globala leveranser.
Fler tillverkare ser dessutom ut att skapa egna chipp istället för att helt förlita sig på Qualcomm och MediaTek. Utöver Google påstås även Xiaomi och Oppo arbeta på egna chipp för smartphones. Företagens respektive chipp förväntas sitta i telefoner i slutet av året eller i början av nästa.
Rapporten kommer från Digitimes och baseras på branschkällor i Taiwan. Chippen erbjuder enligt utsago 5G men i övrigt saknas detaljer. Att använda egna chipp och därmed bli mer oberoende kan vara av särskilt stort intresse för kinesiska tillverkare, även om det inte hjälpte Huawei nämnvärt.
Senaste artiklarna om CHIPP
- Hela Galaxy S26-serien drivs av Exynos enligt rykte
17 sep 2025 | 20 kommentarer - Qualcomms nya bästa chipp heter Snapdragon 8 Elite Gen 5
15 sep 2025 | 4 kommentarer - Rapport: Samsung börjar snart massproducera 2 nm-chippet Exynos 2600
3 sep 2025 | 5 kommentarer - Tensor G5 presterar betydligt sämre än Snapdragon i benchmarks
28 aug 2025 | 30 kommentarer - Mer om chippet Tensor G5 i Pixel 10-serien
22 aug 2025 | 67 kommentarer - Exynos 2600 kan bli första mobilchippet med 2 nm
1 aug 2025 | 4 kommentarer - Samsung presenterar Exynos 2500 – motsvarigheten till Snapdragon Elite
23 jun 2025 | 5 kommentarer