Realme introducerar flaggskeppet GT7 Pro med 6500 mAh

Postat:
10:28 - 2024-11-04
Skribent:
| Lars A
Kommentarer:
1
GT7 Pro

Nyss introducerade Realme GT7 Pro har så vitt vi vet satt batterirekord för traditionella mobilflaggskepp, genom en kapacitet på 6500 mAh. Honor X60 Pro har ett snäppet större batteri men det är ingen toppmodell.

Batteriet kan snabbladdas i 120 W med kabel. Den Samsung-tillverkade 6,78-tums OLED-panelen ska kunna nå bländande 6000 nits tillfälligt. Skärmen påstås vara branschens mest energieffektiva och energisnåla.

Huvudkameran har 50 MP, OIS, sensorstorleken 1/1,56″ och bländartalet f1,8. På bakstycket sitter även ett 50 MP teleobjektiv (1/1,95″) samt en 8 MP supervidvinkelkamera. Konstruktionen är IP69-klassad precis som Oneplus 13.

Den höga vattentåligheten har gjort att Realme givit kamera-appen ett särskilt läge för undervattensfotografi. Mjukvaran består av Realme UI 6.0 som baseras på Android 15. I övrigt är det ont om specifikationer i skrivande stund. Realme GT7 Pro förväntas bli tillgänglig i Europa senare i november.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Var med och rösta fram årets Androidtelefon 2025
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  4. Ikea introducerar billiga Qi2-laddarna Västmärke
  5. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  6. Googles framtvingade ikonteman är bisarra

Mest läst

  1. OBS: Du kan kanske ladda hem en ny systemuppdatering via Google Play
  2. Vilket märke har din Androidmobil 2025?
  3. 2026 kan bli ett surt år för smartphones
  4. Googles framtvingade ikonteman är bisarra
  5. Nya modellen Gemini 3 Flash släpps globalt idag
  6. Google har ändrat sökningen på Pixel

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

Visa resultatet

Loading ... Loading ...