Av de globala smartphonetillverkarna är nog ingen på halare is än HTC. Företaget har inte ens presenterat ett nytt mobilflaggskepp sedan U12 Plus för två år sedan. Förra sommaren låg HTC:s globala marknadsandel på 0,05 procent.
Däremot har vi sett flera budgettelefoner från HTC, och väldigt nischade modeller som Exodus 1s med full fokus på kryptovalutor. HTC har dock sagt att de kommer att släppa en 5G-telefon i år, vilket innebär att det rör sig om en mobil med förhållandevis god prestanda (de sanna budgetchippen stödjer inte 5G).
Bilden i början av artikeln kommer från Evan Blass och påstås visa designen för Desire 20 Pro. Vi ser en hålstanskamera uppe i vänstra hörnet av skärmen, samt tre bakre kameror. Den centrerade cirkeln på bakstycket är eventuellt en kapacitiv fingeravtrycksläsare.
Förhoppningsvis får vi ett livstecken från HTC på mobilmarknaden senare i vår.
Senaste artiklarna om HTC
- Pixel har nu funnits under merparten av Androids aktiva historia
27 jan 2025 | 10 kommentarer - Google köper upp ännu mer av HTC
23 jan 2025 | 15 kommentarer - Så här har tillverkarnas andel ändrats på Swedroid – vilket märke har du idag?
26 nov 2024 | 54 kommentarer - HTC visar livstecken genom U24 Pro – säljs i Europa
12 jun 2024 | 20 kommentarer - HTC:s dödsryckningar på smartphonemarknaden fortsätter
7 jun 2024 | 5 kommentarer - Mobiler vi minns: Första Androidtelefonen HTC Dream
25 sep 2023 | 15 kommentarer - HTC U23 Pro blir tillgänglig 28 juni
19 jun 2023 | 2 kommentarer