Samsung Galaxy Note 4-ägare: Vilka är era synpunkter på telefonen?

Postat:
22:47 - 2015-01-19
Skribent:
| Hugo
Kommentarer:
130

Den med marginal mest framgångsrika phabletserien på Androidmarknaden, Samsungs Note-serie, nådde under senhösten sin fjärde generation. Samsung Galaxy Note 4 var som förväntat en rejäl knuff framåt kontra företrädaren Note 3, åtminstone under skalet. Till det yttre är de tu så förvillande lika att endast de mest skarpögda och detaljmedvetna med säkerhet kan ”artbestämma” dem på avstånd större än någon meter.

Prislappen för den fjärde generationens Note ligger precis som vid tidigare lanseringar i den allra yttersta överkanten för Androidtelefoner; i dagsläget från cirka 6 500 kronor och uppåt. Då Note 4 samtidigt bjuder på en del saker konkurrenter som Nexus 6 saknar, som styluspenna, expanderbart lagringsminne och världens sannolikt bästa telefonskärm, så är den saftiga prislappen ändå inte helt galen.

Då vi testade Note 4 kunde vi inte göra annat än att konstatera att Samsung, precis som alla tidigare generationer av Note, har lyckats skapa en best som ligger i det absoluta toppskiktet. Inte minst skärmen, och dess ljusstyrka, imponerade enormt på oss.

Ingen telefon är emellertid utan sina svagheter och även Samsung Galaxy Note 4 har en del mindre brister vi stötte på under testfasen. Trots rejäl hårdvara och en ursnabb processor känns Note 4 ibland lite seg vid uppstart av appar, inte minst systemappar som är en del av Samsungs gränssnitt. Nexus 6, med i princip identisk hårdvara, upplevs sida vid sida som markant snabbare överlag.

Hur noggranna vi än försöker vara då vi testar en telefon så kan vi aldrig fånga alla egenheter, buggar, missar och dolda finesser som en modern telefon bjuder på. Vi vänder oss därför nu till er som äger, har ägt eller intensivt har använt en Note 4 under en tid för att ta del av era synpunkter på telefonen i fråga.

Hur upplever ni Samsung Galaxy Note 4? Lever den upp till era förväntningar? Har ni sprungit på buggar och problem? Saknar ni vattentålighet? Är skärmen så bra som vi anser att den är? Frågorna är många och ni sitter sannolikt inne med svaren.

Kommentarerna nedan törstar efter er kunskap, men var snälla och håll er till ämnet. Diskussioner om andra telefoner hänvisas vänligt men bestämt till vårt forum.

Skriv fritt men var god följ vår kommentarspolicy. Tack!

Mest kommenterat

  1. Galaxy S26-serien kan få prishöjning på upp till 560 kronor
  2. Rea i Google Store igen
  3. Honor Power 2 är första normalstora mobilen med över 10 000 mAh
  4. OBS: Senaste systemuppdateringen via Google Play kan orsaka problem för Pixel
  5. Samsung varnar för prishöjningar
  6. Gemini kommer kunna styra tevens inställningar

Mest läst

  1. Rea i Google Store igen
  2. OBS: Senaste systemuppdateringen via Google Play kan orsaka problem för Pixel
  3. Anledningen till att din Galaxy inte får systemuppdateringar via Google Play
  4. Gemini kommer kunna styra tevens inställningar
  5. Ikea introducerar små lekfulla högtalare – 100 stycken kan parkopplas
  6. Samsungs smartklockor kommer varna om demens

  7. Visa topplistan

Undersökningar

Vilken är årets Androidtelefon 2025?

  • Samsung Galaxy S25 Ultra (16%, 325 röster)
  • Google Pixel 10 Pro (15%, 310 röster)
  • Google Pixel 10 Pro XL (11%, 216 röster)
  • Oneplus 15 (10%, 205 röster)
  • Samsung Galaxy Fold 7 (7%, 140 röster)
  • Samsung Galaxy S25 (5%, 107 röster)
  • Xiaomi 17 Pro Max (4%, 91 röster)
  • Google Pixel 9a (4%, 90 röster)
  • Annan smartphone (ange i kommentar) (4%, 80 röster)
  • Oneplus 13 (4%, 74 röster)
  • Sony Xperia 1 VII (3%, 58 röster)
  • Google Pixel 10 (3%, 53 röster)
  • Fairphone 6 (3%, 51 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Plus (2%, 34 röster)
  • Samsung Galaxy S25 Edge (1%, 28 röster)
  • Motorola Razr 60 Ultra (1%, 26 röster)
  • Samsung Galaxy Flip 7 (1%, 26 röster)
  • Nothing Phone 3 (1%, 25 röster)
  • Xiaomi 17 Pro (1%, 24 röster)
  • Google Pixel 10 Pro Fold (1%, 24 röster)
  • Nothing Phone 3a (1%, 21 röster)
  • Sony Xperia 10 VII (1%, 20 röster)
  • Oneplus 13R (1%, 11 röster)

Antal som röstat: 2 039

Loading ... Loading ...